Մեդիամաքսը եւ «Գալաքսի»-ն գործարկել են «Մոսկվա-80» նախագիծը
Մեդիամաքս մեդիա-ընկերությունը եւ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը գործարկել են «Մոսկվա-80» հատուկ նախագիծը՝ նվիրված 1980 թվականի` Մոսկվայի Օլիմպիական խաղերի 40-ամյակին: moscow80.mediamax.am հարթակում գործարկված նախագիծն առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում պատմելու է Մոսկվայի Օլիմպիական խաղերում ԽՍՀՄ հավաքականի կազմում մեդալներ նվաճած հայաստանցի մարզիկների մասին:
«1980 թվականի Օլիմպիական խաղերը հատուկ տեղ ունեն շատերի հիշողություններում, եւ պատճառներից մեկը հայ մարզիկների ելույթներն են ու, հատկապես, Յուրի Վարդանյանի անհավատալի ռեկորդները: Մոսկվայի խաղերից անցել է 40 տարի եւ մենք որոշեցինք հաճելի հիշողություններ պարգեւել ավագ սերնդի ներկայացուցիչներին, իսկ ավելի երիտասարդներին պատմել, թե ինչպես էին կերտվում հաղթանակները: Շնորհակալ ենք «Գալաքսի»-ին, որի գլխավոր գործընկերության շնորհիվ կարողացանք նախագիծը ներկայացնել գեղեցիկ եւ նորարար ձեւով», – ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
1980 թվականին Օլիմպիական խաղերի չեմպիոններ են դարձել ծանրորդ Յուրի Վարդանյանն ու մարմնամարզիկ Էդուարդ Ազարյանը, արծաթե մեդալակիրներ՝ ջրացատկորդ Սիրվարդ Էմիրզյանը, ծանրորդ Յուրի Սարգսյանն ու սուսերամարտիկ Աշոտ Կարագյանը, որը նաեւ բրոնզե մեդալ է նվաճել: ԽՍՀՄ ֆուտբոլի հավաքականի կազմում Խորեն Հովհաննիսյանն ու ջրացատկորդ Դավիթ Համբարձումյանն էլ բրոնզե մեդալներ են ստացել:
«Մոսկվայի օլիմպիական խաղերը մեր ծնողների սերունդի պատմության կարևոր մասն են։ Տուրիստական հյուրանոցներ, «Կոկակոլա», «Ադիդաս». ընդունված է ասել, որ ԽՍՀՄ երկաթե վարագույրը ընկավ աշխարհի այս ամենաքաղաքականացված օլիմպիդայի արդյունքում, ուստի անկախ Հայաստանի սովետական ժառանգության այս դրվագը ավելի քան կարևոր է իմանալ։ Հատկապես այսօր, երբ երիտասարդները ապրում են մեկ օրվա տրամադրությամբ ու «ՏիկՏոկ» հեռախոսային ծրագրով, հուսով ենք, որ «Մեդիամաքսի» այս նախագծը կօգնի մեր երիտասարդներին հաղորդակից լինել անցյալի պատմության այս հետաքրքիր դրվագներին»,-ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, ընկերության գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը։

Mediamax and Galaxy Group of Companies launched “Moscow-80” project
Mediamax and Galaxy Group of Companies have launched a special project, “Moscow-80”, dedicated to the 40th anniversary of the 1980 Moscow Olympic Games. In the upcoming two weeks, the project will tell the stories of Armenian athletes who won medals at the USSR Olympic Games. Project can be accessed on Mediamax’s platform, following this link moscow80.mediamax.am.
The 1980 Olympic Games have a special place in the memories of many people and one of the reasons is the performances of Armenian athletes and, especially, Yuri Vardanyan’s incredible records. It has been 40 years since the Moscow Games and we decided to bring back the fond memories of the older generation and tell the younger ones how our athletes triumphed to victory. We are grateful to Galaxy Group, whose partnership helped us present the project in a beautiful and innovative way, said Mediamax Director Ara Tadevosyan.
In 1980, Yuri Vardanyan (weightlifting) and Eduard Azaryan (gymnastics) became Olympic champions, silver medalists were Sirvard Emirzyan (diving), Yuri Sargsyan (weightlifting) and Ashot Karagyan (fencing), who also won a bronze medal. Khoren Hovhannisyan also won a bronze medal with the USSR national football team, while Davit Hambardzumyan claimed one in diving.
The Moscow Olympics are an important part of our parents’ generation’s history. New hotels for tourists, Coca-Cola, Adidas—the general consensus is that the Iron Curtain of the USSR fell as a result of history’s most politicized Olympic games, so this episode of the Soviet heritage of independent Armenia is very important to know. Especially nowadays when young people live like there is no tomorrow, using the Tik-Tok app, we hope that this project by Mediamax will help our younger generation to learn about these interesting episodes of our history, said the co-founder and CEO of Galaxy Group of Companies, Aram Khachatryan.
Here is the link of the project.
"Galaxy Champions League 2023" winner is known
In an intense final match against Galaxy team, Megafood team secured victory, becoming two-time winners of the "Galaxy Champions League" futsal tournament. Despite the Galaxy team’s impressive skill ...