«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի և Հայաստանում Ֆրանսիայի Առևտրաարդյունաբերական պալատի համագործակցությունը նոր բիզնես մշակույթ է ձևավորում
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հետևողական լինելով Հայաստանի տնտեսական զարգացման հարցում իր գործուն աջակցություն ունենալու տեսլականին՝ համագործակցության պայմանավորվածություններ ունի Հայաստանի և եվրոպական տարբեր գործարար համայնքների հետ: Այդ կազմակերպություններից մեկը Հայաստանում Ֆրանսիայի Առևտրաարդյունաբերական պալատն է (Chambre de Commerce et d’Industrie France Arménie-CCI), որի հիմնադիր-նախագահը Տիգրան Առաքելյանն է: «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հանդիսանում է Պալատի համահիմնադիր և խորհրդի անդամ կազմակերպություն է: Երկու տարի առաջ՝ 2022 թվականին, «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը համագործակցության հուշագիր է կնքել Պալատի հետ և մեկնարկել է ակտիվ աշխատանքների փուլը:
«Այս տարիների ընթացքում մենք կարողացել ենք համատեղ բազմաթիվ գործարար հանդիպումներ իրականացնել, որը հանգեցրել է եվրոպական գործարար միջավայրի ներդրումային հետաքրքրության բարձրացմանը և նպաստել բիզնեսի կառավարման մոդելների փոխանակմանը: Հայաստանում Ֆրանսիայի Առևտրաարդյունաբերական պալատի հետ համագործակցությունը արդյունավետ է և տալիս է իր պտուղները: Առաջիկայում նոր համատեղ անելիքներ ունենք, հատկապես սեպտեմբերին Փարիզում տեղի ունենալիք «Տնտեսական վեհաժողովի» կազմակերպման հարցում: «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հանդես է գալիս որպես գլխավոր գործընկեր: Սա կարևոր է ինչպես «Գալաքսի»-ի համար, այնպես էլ Եվրոպական ներդրումային ուղղությունների հայկական վեկտորի զարգացման առումով»,-նշել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը: Հայաստանում Ֆրանսիայի Առևտրաարդյունաբերական պալատը Ֆրանսիայի Էկոնոմիկային նախարարության կողմից լիցենզավորված կազմակերպությունն է և ունի 151 անդամ-ընկերություն, որոնցից են Pernod Ricard Armenia, Amundi-ACBA Asset Management, Renualt, Arterail, ACBA Bank, PGM Presision ընկերությունները, որոնց կապիտալի զգալի մասը ֆրանսիական է: «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի և Հայաստանում Ֆրանսիայի Առևտրաարդյունաբերական պալատի համագործակցության շրջանակը ֆրանսիական հայտնի ապրանքանիշների Հայաստանի սպառողին ներկայացնելն է:
«Գալաքսի ընկերությունների խմբի հետ համագործակցությունը հանգեցրել է բիզնես արժեքների ձևավորմանը և Հայաստանում լրացուցիչ որակ է հաղորդում գործարար մշակույթին: «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը իր ողջ ռեսուրսով հուսալի գործընկեր է: Մեր համագործակցությունը կայուն է՝ նոր համատեղ ծրագրերով հարուստ բիզնես իրականություն և վստահ եմ, որ սա օրինակելի է այն բիզնեսների համար, որոնք նախընտրում են եվրոպական ուղղությունը: Առաջիկայում նախատեսում ենք կյանքի կոչել CCI Invest Foundation համատեղ ծրագիրը, որը կխթանի փոքր և միջին բիզնեսների դուրս գալը եվրոպական և հատկապես ֆրանսիական շուկաներ: Այն իր հերթին մեծապես կօժանդակի բազմաթիվ ֆրանսիական բրենդերի Հայաստան մուտք գործելուն»,-նշել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Տիգրան Առաքելյանը:
Հայաստանում Ֆրանսիայի Առևտրաարդյունաբերական պալատն աշխատում է նպաստելու Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, խրախուսելու ֆրանսիական ընկերությունների Հայաստանում հիմնվելը և զարգացնելու հայկական ընկերությունների միջազգային ներուժը: 13 տարի շարունակ Հայաստանում Ֆրանսիայի Առևտրաարդյունաբերական պալատ ղեկավարում և ամրապնդում է ֆրանսահայ գործարար համայնքը, օգնում ֆրանսիական ընկերություններին առավելագույնս օգտվել հայկական շուկայի ընձեռած հնարավորություններից և աջակցում հայկական ընկերություններին զարգացնելու իրենց գործունեությունը Եվրոպայում:

Galaxy Group of Companies and the French-Armenian Chamber of Commerce and Industry Forge a New Business Culture in Armenia
Galaxy Group of Companies, committed to its vision of actively contributing to Armenia’s economic development, has established partnerships with various business communities in Armenia and Europe. One such partnership is with the French-Armenian Chamber of Commerce and Industry (CCI France Arménie-CCI), founded by Tigran Arakelyan. Galaxy Group of Companies is a co-founder and a board member of the Chamber. In 2022, Galaxy Group signed a memorandum of cooperation with the Chamber, marking the beginning of joint works.
“Over the past years, we have successfully organized various business meetings, which have led to increased investment interest from the European business community and facilitated the exchange of business management models. Our collaboration with the French-Armenian Chamber of Commerce and Industry has been fruitful and continues to yield positive results. We have new joint initiatives ahead, particularly in organizing the ‘Economic Summit’ in Paris this September, where Galaxy Group of Companies will be the main partner. This is significant not only for Galaxy but also for the development of Armenian-European investment directions,” said Aram Khachatryan, co-founder and CEO of Galaxy Group of Companies.
The French-Armenian Chamber of Commerce and Industry, licensed by the French Ministry of Economy, has 151 member companies, including Pernod Ricard Armenia, Amundi-ACBA Asset Management, Renault, Arterail, ACBA Bank, and PGM Precision, with substantial French capital. The cooperation between Galaxy Group and the Chamber focuses on introducing renowned French brands to the Armenian market.
“Our partnership with Galaxy Group of Companies has led to the formation of business values and has added a new dimension to the business culture in Armenia. Galaxy Group of Companies, with its extensive resources, is a reliable partner. Our collaboration is stable, rich with new joint projects, and I am confident it sets an example for businesses opting for a European direction. In the near future, we plan to launch the CCI Invest Foundation program, which will facilitate small and medium-sized businesses to enter European, particularly French, markets. This, in turn, will significantly aid in bringing numerous French brands into Armenia,” said Tigran Arakelyan, President of the French-Armenian Chamber of Commerce and Industry.
___
Galaxy Group of Companies is one of Armenia’s largest employers and taxpayers. Over its 20 years of operation, Galaxy has created and developed 15 businesses in Armenia, Georgia, and Belarus, ensuring their management and strategic development. The success factors for all companies have been sectoral innovation, effective team engagement, and a responsible business culture based on continuous learning.
The French-Armenian Chamber of Commerce and Industry works to promote economic relations between France and Armenia, encouraging French companies to establish themselves in Armenia and developing the international potential of Armenian companies. For 13 years, the Chamber has led and strengthened the French-Armenian business community, helping French companies maximize the opportunities provided by the Armenian market and supporting Armenian companies in expanding their activities in Europe.