Ինտերնետի թեստավորման ու վերլուծության համաշխարհային առաջատար Ookla ընկերությունը Ucom-ին շնորհել է «Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված ցանց 2021» մրցանակը, որի հիմքում Ookla®-ի կողմից 2021 թվականի առաջին և երկրորդ եռամսյակների ընթացքում Speedtest Intelligence® տվյալների վերլուծությունն է։
Ookla® -ն հավաքագրել և վերլուծել է հարյուր հազարավոր սպառողների կողմից իրականացված թեստավորման արդյունքները, որոնք ֆիքսված ինտերնետից օգտվողները կատարել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքով մեկ՝ Speedtest-ի գործարկմամբ։
“Ookla-ի կողմից ներկայացվող Speedtest Awards մրցանակը վերապահված է շնորհել բացառապես այն ցանցային օպերատորների էլիտար պատվիրակությանը, որը շուկայում ապահովել է ինտերնետի բացառիկ կատարողականության ու ծածկույթ։ Հաճուքով ենք հանձնում «Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված ցանցը» մրցանակը Ucom-ին։ Այս ճանաչումը 2021 թվականի առաջին ու երկրորդ եռամսյակների ընթացքում նրանց բացառիկ կատարողականի վկայությունն է, որը հիմնված է հաճախորդների կողմից Speedtest-ի միջոցով իրականացված թեստավորման արդյունքների մանրակրկիտ վերլուծության վրա, որն արել է Ookla-ն», – ասել է Ookla ընկերության գործադիր տնօրեն Դագ Սաթլզը։
«Իրապես, դեռ 2017-ին Ucom-ն արդարացիորեն արժանացել է Ookla® միջազգային անկախ ընկերության «Հայաստանում ամենաարագ շարժական ցանցը» մրցանակին՝ ճիշտ այն բանից հետո, երբ գործարկեցինք մեր 4G+/LTE Advanced ցանցը։ Եվ հիմա ուրախ եմ, որ կրկին Ucom-ն է արժանանում Speedtest Award™ մրցանակի՝ այս անգամ լինելով ոչ միայն ամենաարագ ֆիքսված ցանցի օպերատոր, այլև առաջին ընկերությունը Հայաստանում, որը երբևէ արժանացել է այսպիսի գնահատանքի», – նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
Ookla-ի մեթոդաբանությունը բացառում է իր հաշվարկներում կրկնվող փորձերի կամ արդյունքները շեղող այլ մեթոդների ներառումը՝ ապահովելով ստացված տվյալների անկողմնակալությունը և ճշգրտությունը:
Աշխարհագրական առումով Speedtest-ը հաշվարկում է միայն այն ցանցերի տվյալները, որոնց ծառայությունները հասանելի են զգալի թվով հաճախորդների: Այսպիսով, եթե որևէ ընկերություն լավագույն ցուցանիշներն ունի տվյալ երկրի որևէ քաղաքում, իսկ ողջ երկրի տարածքով բարձր որակի ծառայություններ չի մատուցում, ապա ըստ Speedtest-ի՝ չի կարող համարվել երկրի ամենաարագ ցանցի մատակարարը: Տվյալ աշխարհագրական տարածքի արդյունքների վերլուծության մեջ ներառվելու համար ֆիքսված ցանցի մատակարարը պարտավոր է համապատասխանել նվազագույն պահանջներին: Դրանցից կարևորագույնն այն է, որ այդ երկրի ողջ տարածքում աշխատող եզակի սարքերի որոշակի քանակ պետք է վեց ամսվա ընթացքում յուրաքանչյուր օր չափի ինտերնետի արագությունը:
«Այս մրցանակը իմ թիմի 24/7 նվիրված աշխատանքի ամենամեծ ձեռքբերումներից է: Միևնույն ժամանակ, մենք հասկանում ենք, որ Հայաստանում ֆիքսված ցանցի ամենաարագ օպերատոր լինելն իսկապես շատ պարտավորեցնող է, քանի որ ամեն օր մեր բաժանորդներն ավելի պահանջկոտ են դառնում, ուստի մենք պետք է պահպանենք տեմպը և ավելի լավ, կատարյալին մոտ արագություն ապահովենք յուրաքանչյուր հաճախորդի համար», – հավելել է Ucom ընկերության տեխնիկական տնօրեն Վահրամ Իլբեկյանցը։

OOKLA® HAS AWARDED UCOM WITH “THE FASTEST FIXEDLINE NETWORK IN ARMENIA” AWARD
Ookla, the the global leader in internet testing and analysis has awarded Ucom with “The Fastest Fixedline Network in Armenia 2021” award based on analysis by Ookla® of Speedtest Intelligence® data Q1-Q2 2021.
Ookla® has collected and analyzed the results of thousands of consumer-initiated tests using Speedtest for fixed internet users across Armenia.
“Speedtest Awards, presented by Ookla, are reserved for an elite delegation of network operators that have delivered exceptional internet performance and coverage within a market. It is our pleasure to present Ucom with the award for Fastest Fixed Network in Armenia. This recognition is testament to their exceptional performance in Q1-Q2 2021 based on Ookla’s rigorous analysis of consumer-initiated tests taken with Speedtest”, said Doug Suttles, CEO at Ookla.
“Well, in 2017, Ucom was absolutely justly awarded by Ookla®, an international independent company, as the fastest mobile operator in Armenia right after we’ve deployed our 4G+/LTE Advanced network. And now I am glad it’s again Ucom to receive the Speedtest Award™, this time being not only the fastest fixed network operator, but also the first company in Armenia to receive such an accolade”, noted Ara Khachatryan, Director General at Ucom.
Ookla’s methodology ensures accuracy of the data and reduces bias from things like repeated testing or those attempting to skew the results. The company also uses a variety of other methods to prevent fraudulent or inaccurate results.
For a given location, the company aims to include only fixed networks that provide service for a significant number of customers in a specific geographic area. So, while one provider might be fastest in a particular city or region, they may not be suitable to be included in the fastest provider nationwide because they only serve a very small portion of that country. To be included in a given geographic area, a fixed network must meet a minimum threshold based on the number of unique devices testing each day over a six month period.
“This award is one of the greatest achievements of my team’s 24/7 dedicated work. At the same time, we acknowledge that being the fastest fixed network operator in Armenia is really very binding, because every day our subscribers get even more demanding, so we have to preserve the pace and deliver even better, near-perfect speed to each and every customer, “said Vahram Ilbekyants, Technical Director at Ucom.