Մարդի՞կ են ձեւավորում տարածքներ, թե՞ տարածքներն են ձեւավորում մարդկանց: Ինչպե՞ս կարող ենք փոխակերպել տարածությունը իմաստալից վայրի: Եվ որքանո՞վ է տարբերվում այս մարդակենտրոն մոտեցումը ճարտարապետության սովորական ընկալումներից: Այս ու այլ թեմաների մասին ՊեչաԿուչա Երեւանը համախմբեց ժամանակակից ճարտարապետությամբ հետաքրքրվող մոտ 250 անհատների, ովքեր հավաքվել էին Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում 10 խոսնակների եւ հատուկ հյուրերին լսելու համար։ Միջոցառմումը կազմակերպվել էր «Գալաքսի» ընկերությունների հետ համատեղ, ընկերության սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի շրջանակում։
«Այսօրվա միջոցառումը մեզ համար իմաստալից ու պատասխանատու քաղաքացիության մասին է։ Մեր ժամանակներում, երբ տրանսֆորմացիայի է ենթարկվում բիզնեսը, եւ երբ սեփական գործի միջոցով առաջընթաց ապահովելը այլեւս բավական չէ, կարեւոր է դառնում նաեւ հասարակական արժեք ստեղծելու պարտավորությունը։ Ճարտարապետությունը մեր ընկերությունների խմբում առանցքային ոլորտ է եւ ճարտարապետության վերաիմաստավորումը կամ մարդակենտրոն ճարտարապետությունը կարեւոր թեմաներ են մեզ համար, որի քննարկում խիստ կարեւոր է պատասխանատու քաղաքացիության տեսանկյունից»,-իր խոսքում նշեց «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, ընկերության գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը։
ՊեչաԿուչայի թեմաները բազմապիսին էին՝ ժամանակակից ճարտարապետության մասին Հոլիվուդի ստեղծած կարծրատիպերից մինչեւ կանաչ ճարտարապետություն, հանրային տարածքների վերամիմաստավորումից մինչեւ մարդկանց ու տարածքների հետ կապված նախագծեր։ ՊեչաԿուչա երեկոյի խոսնակներն էին՝ Աշոտ Սնխչյանը՝ snkh ճարտարապետական ստուդիայի համահիմնադիր, Արուսիկ Զեյնալյանը՝ «Գրադարակ» ՀԿ-ի համահիմնադիր, Անուշ Քոչարյանը՝ մշակութային լրագրող, Կարեն Բերբերյանն ու Արմեն Հակոբյանը՝ «Տարբերակ» ճարտարապետական արվեստանոցի համահիմնադիրներ, Նայիրի Խաչատուրեանը՝ համադրող, մանկավարժ, Լուսինե Ղուշչյանը՝ «Գալաքսիի» ճարտարապետական ծրագրերի կառավարման մասնագետ, Արեգ Քեշիշյանը՝ «Սքիլշոփի» հիմնադիր, Արի Հաճյանը՝ «Կորպորասիոն Ամերիկայի» ճարտարապետ, Լիլիթ Միդոյանը՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հանրային տարածքների ծրագրի ղեկավար եւ Միքայել Ոսկանյանը՝ երաժիշտ, կոմպոզիտոր, «Օբերտոն» ընկերության համահիմնադիր։
«ՊեչաԿուչա երեկոների գեղեցկությունը կայանում է նրանում, որ ցանկացած մարդ կարող է կիսվել սեփական աշխատանքով, խոսել սիրած կամ մտահոգիչ թեմաների շուրջ։ Ուրախ եմ, որ այս երեկոյի համար կարողացանք համադրել տեղացի ու միջազգային խոսնակների մի հրաշալի խումբ, ովքեր առօրյա աշխատանքով նպաստում են հանրային ու մասնավոր ոլորտների զարգացմանը, ոգեշնչում մեզ նորարար ճարտարապետական լուծումներով ու քաղաքային զարգացման իրենց տեսլականով»,-նշեց ՊեչաԿուչա Երեւանի կազմակերպիչ Մարիաննա Վարդանյանը։
Ճարտարապետության թեմայով ՊեչաԿուչան առանձնանում էր նաեւ իր հատուկ քննարկման ֆորմատով։ ճարտարապետության դերի ու դրանից բխող մարդկային հարաբերությունների մասին հրավիրված հատուկ քննարկմանը իրենց կարծիքն արտահայտեցին «Գալաքի» ընկերությունների խմբի հատուկ հյուրերը՝ Մարիուս Գոմոլան, HOTCO ղեկավար տնօրեն, Ստյուարտ Ռուֆը՝ Broadway Malyan ճարտարապետական ստուդիայի կառավարման խմբի նախագահ, Սյուզաննա Շամախյանը՝ FAST հիմնադրամի համագործակցության, հանրային քաղաքականության եւ ծրագրերի գծով փոխնախագահն, Էդգար Կարապետյանը՝ «Գալաքսիի» Ռազմավարության ու բիզնեսի զարգացման գծով փոխտնօրեն, եւ Արտակ Կնյազյանը՝ «Արխանգել» ճարտարապետական ստուդիայի համահիմնադիր։
Նշենք, որ ՊեչաԿուչա երեկոները ոչ ֆորմալ եւ ուրախ հանդիպումներ են, որտեղ մարդիկ հավաքվում են՝ գաղափարներ, մտքեր ու տեսակետներ կիսելու տարբեր թեմաների շուրջ։ Խոսնակը 20 պատկեր է ցույց տալիս՝ յուրաքանչյուրը 20 վայրկյան տեւողությամբ։ Պատկերները ինքնաբերաբար փոխվում են, մինչդեռ խոսողը պետք է հասցնի փոխանցել միտքը եւ հետ չընկնի։ Սկիզբ առնելով Տոկիոյում 2003 թ.՝ ՊեչաԿուչան արդեն տարածվել է 1,200-ից ավելի քաղաքներում՝ 2010թ. ժամանելով Երեւան։ Ճարտարապետության մասին ՊեչաԿուչա երեկոն 32-րն էր, եւ Երեւանում ՊեչաԿուչիայի լիցենզիայի ներկայացուցիչը «Փրոփր» ընկերության համահիմնադիր Մարիաննա Վարդանյանն է։
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հիմնադրվել է Հայաստանում 1999թ.-ին եւ գործունեության 20 տարիների ընթացքում ստեղծել եւ կայացրել է ավելի քան 15 ընկերություն՝ Հայաստանում, Վրաստանում եւ Բելառուսում։ Բոլոր ընկերությունների հաջողության գործոնը եղել է ոլորտային նորարորությունը, շարունակական կրթությունն ու բարալավումը։ Ներկայումս «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի աշխատակիցների թիվը գերազանցում է 3000-ը, եւ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերը կրթության, ինովացիայի եւ սոցիալական բարելավման ոլորտում կազմում են ընկերության գործառնական աշխատանքի 5 տոկոսը։

Do people design spaces, or does space design the people. How do we transform space into meaningful place? And how different is this human-centric approach from what we popularly perceive as architecture? These and other topics brought some 250 individuals, who are interested in architecture, to a PechaKucha night at Komitas Museum-Institute, to listen to 10 presenters and special guests. The event was organized together with Galaxy Group of Companies, as part of the company’s social responsibility programs.
“Today’s event is all about meaningful and responsible citizenship. Today, when business transforms and the ensuring of progress through one’s own business alone is no longer sufficient, a commitment to creating public value becomes increasingly important. Architecture is a key area for our companies, and the rethinking of architecture or human-centric architecture are significant topics for us. Discussing such topics is extremely important from the point of view of responsible citizenship,” said Aram Khachatryan, the co-founder of Galaxy Group of Companies, in his speech.
PechaKucha covered a variety of topics, from the Hollywood stereotypes about modern architecture to green architecture, from reshaping of public spaces to projects related to humans and spaces. The speakers at PechaKucha night were: Ashot Snkhchyan, snkh studio co-founder, Arusik Zeynalyan, Gradarak NGO co-founder, Anush Kocharyan, culture journalist, Karen Berberyan and Armen Hakobyan, Tarberak architectural studio co-founders, Nairi Khachadourian, curator and educator, Lusine Ghushchyan, Galaxy construction project manager, Areg Keshishyan, Skillshop founder, Ari Hadjian, architect at Corporación América, Lilit Midoyan, UNDP in Armenia Public Spaces Project coordinator, and Miqayel Voskanyan, musician, composer and Oberton music studio co-founder.
“The beauty of PechaKucha nights is that anyone can share his/her work, talk about the subjects he/she likes or is concerned about. I am happy that we were able to put together a wonderful group of local and international speakers who contribute through their daily work to the development of public and private spaces, inspire us with innovative architectural solutions and their vision of urban development,” said Marianna Vardanyan, the organizer of PechaKucha Yerevan.
The architectural PechaKucha was different also in terms of its special discussion format. There was a special discussion on the role of architecture and the human relationships stemming from it. During the discussion, the participants heard from the special guests: Marius Gomola, managing director of HOTCO, Stuart Rough, Broadway Malyan group chairman, Susanna Shamakyan, vice-president on partnerships, public policy and programs of FAST Foundation, Edgar Karapetyan, deputy CEO on strategy and business development of Galaxy Group of Companies, and Artak Knyazyan, co-founder and CEO of Archangel Architectural Studio.
PechaKucha Nights are highly informal and great fun gathering, where people get together and share their ideas and insights on different topics. Every speaker shows 20 images, in 20 seconds each. Images change automatically and the speaker has to convey his/her ideas without falling behind. PechaKucha started in Tokyo in 2003 and now takes places in more than 1,200 cities worldwide, including in Yerevan since 2010. The night on architecture was the 32nd PechaKucha night. The PechaKucha license representative in Yerevan is the co-founder of Proper company, Marianna Vardanyan.
Galaxy Group of Companies was founded in 1999, in Armenia. Over the past 20 years, it has created more than 15 companies in Armenia, Georgia and Belarus. The success of all of its companies is due to innovation and improvement in their respective fields. Galaxy Group of Companies currently employs more than 3,000 people. Social responsibility programs in education, innovation and social improvement make up 5 percent of the company’s operations.