ԳՈՒՐԳԵՆ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, Ucom ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանն այսօր հայտարարություն է տարածել, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«Այս նամակն ինքնին անհավանական է, որքան անհավանական է իրավիճակը մեր բիզնեսների շուրջ։
Ես ու եղբայրներս ուսանողական տարիներից զբաղվել ենք բիզնեսով. բնականաբար, ժամանակին դրանք փոքր ու աննշան գործեր էին, «սթարթափներ» մեր այսօրվա բառապաշարով։ Համալսարանի առաջին կուրսում հաղթանակ զբոսայգում հյութերի ու պաղպաղակի կետ ունեինք, ձախողված դեղատան ու ոչ այդքան հաջողված խանութի փորձ կուտակեցինք։ Բիզնեսը անկախության ձև էր մեզ համար. մենք վաստակում էինք մեր թեկուզ փոքր, բայց անկախ միջոցները, ու դա մեզ ուժեղ էր դարձնում։ Մենք հավատում էինք, որ մեր ստեղծածը կխոսի մեր մասին ու տարիների ընթացքում ստեղծվեցին 15 բրենդներ՝ բոլորը գաղափարի փուլից։ Ամեն հաջորդ տարին մեզ նոր մարդիկ միացան ու նոր գաղափարներ ծնվեցին, ու ընկերությունը 20-ամյակին արդեն Հայաստանի խոշոր հարկատուներից մեկն էր դարձել՝ միավորելով 3000 պրոֆեսիոնալների։
Այս օրերին բոլորը լարված հետևել են մեր գործունեության շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ Եղել են մարդիկ, ովքեր անհանգստություն են հայտնել, եղել են ուժ տվող ու աջակցող մարդիկ, եղել են, իհարկե, իրավիճակից ուրախացողներ։ Բայց, հատկապես, 3000 ընտանիք առավել անհանգիստ են եղել, որովհետև դե ֆակտո, իրենց կայունության երաշխավորողը դե յուրե ներգրավված է իրավունքի տրամաբանությունից դուրս գործողություններում, որտեղ մանիպուլատիվ բոլոր միջոցները կիրառվում են հաջողած բիզնեսները կազմաքանդելու, կեղտոտ միֆեր տարածելու ու ահաբեկելու համար։ Իրավական գնահատանով, ինձ առաջադրված մեղադրանքը պետության կողմից ազատ տնտեսական գործունեության և մարդու անձնական կյանքի կոպիտ միջամտություն։ Բարոյական գնահատական չեմ հնչեցնի. մարդիկ տեսնում ու վերլուծում են ամեն ինչ։
Արձանագրելով այս գործընթացների խիստ անօրինականությունը, քննչական մարմնի և դատարանների որոշումների ուղղորդված լինելը, նպատակահարմար չեմ գտնում ներգրավվել այդ պրոցեսներին ու կալանավորի կարգավիճակ ձեռք բերել՝ ինքս էլ նպաստելով այդ անօրինականությունների զարգացմանը։
Այսօր օրակարգում բիզնեսի կազմաքանդումն է, առանց դրա սոցիալական ու տնտեսական հետևանքները հաշվի առնելու. ես այդ օրակարգում անելիք չունեմ։
1. Խոսքս ուղղում եմ նախ և առաջ իմ գործընկերներին, իմ թիմակիցներին ու ընկերներին։ Մենք բազմաթիվ փորձություններ ենք հաղթարահերել, այս մեկը, հերթականը, ևս կհաղթահարենք։
2. Խոսքս ուղղում եմ, հատկապես, Ucom-ի աշխատակիցներին. Ucom-ը ինստիտուցիոնալ ու հզոր կառույց է, չկա որևէ գործոն, որ կխաթարի ընկերության ամրությունը. վստահ շարժվեք առաջ։
3. Խոսքս ուղղում եմ մեր տեղական ու միջազգային գործընկերներին. վստահ եղեք, որ մեր ընկերությունների խումբը ամուր կանգնած է իր դիրքում և տիրապետում է իրավիճակին։
Հետաքրքիր բան է կյանքը. պապս ջերմոցներ է ունեցել, հայրս պետական պաշտոնյա է եղել, ես ընտրել եմ բիզնեսի ճանապարհը ու, գուցե, իմ երեխաները ընտրեն պետական ծառայությունը։ Ամեն սերունդ իր ճանապարհն ունի, բայց մեր ազգում չեն եղել ուրացողներ ու վախեցողներ. սա ընդամենը ճանապարհի սկիզբն է»։

STATEMENT BY GURGEN KHACHATRYAN, CO-FOUNDER OF GALAXY GROUP OF COMPANIES
Gurgen Khachatryan, co-founder of the Galaxy Group of Companies and chairman of the board of directors at Ucom, issued a statement today, which, in particular, reads:
“This letter itself is unbelievable, as is the situation created around our businesses.
My brothers and I have been in business since we were students. Naturally, back then those were small and insignificant works, “startups” as we call them today. Freshmen year of the university, we had a lemonade and ice cream stand in Victory Park, a failed pharmacy and a not-so-successful store experience. Business gave us independence. We earned our small but independent income, and that made us strong. We believed that what we created would speak for us, and over the years, 15 brands were created, all from the scratch. Every year new people joined us and new ideas were born, and by the 20th anniversary the company had already become one of the biggest taxpayers in Armenia, uniting 3,000 professionals.
Lately, everyone has been intensely following the situation created around our activities. There were people who expressed concern, there were people who gave strength and support, there were, of course, those who were happy with the situation. But, in particular, 3,000 families have been more troubled because de facto the guarantor of their stability is de jure involved in actions beyond the logic of law, where all manipulative measures are used to dismantle successful businesses, spread and intimidate dirty myths. From a legal point of view, the accusation leveled at me by the state is a gross interference of free economic activity and a person’s private life. I will not make a moral assessment. People can see and analyze everything.
Noting the extreme illegality of these trials, the fact that the decisions by the investigative body and the courts are influenced from outside, I do not consider it expedient to get involved in those processes and gain the status of a detainee, contributing to the development of these illegalities.
Today, the dismantling of business is on the agenda, without taking into account its social and economic consequences. I want nothing to do with that agenda.
1. First, I want to address my colleagues, my teammates and friends. We have overcome many adversities, and we will do so with this one and the next one too.
2. I address my words especially to the employees of Ucom. Ucom is an institution and there is nothing that will undermine the strength of the company. Move forward confidently.
3. I address my words to our local and international partners. Rest assured that our group of companies stands firm in its position and is in control of the situation.
Life is an interesting thing. My grandfather had greenhouses, my father was a government official, I chose the path of business and maybe my children will choose the civil service. Every generation has its own way, but there have been no deniers and intimidators in our nation. This is just the beginning of the road.”