Դատարանը վերահաստատեց. ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը պարտավոր է Խաչատրյաններից ներողություն խնդրել
Ստորև ներկայացնում ենք «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիրներին առնչվող և հանրային նշանակություն ունեցող տեղեկատվություն՝ տրամադրված փաստաբանական խմբի կողմից։
Հայաստանի Հանրապետության վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը մերժել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացուցչի ներկայացրած բողոքը: «Խաչատրյաններն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի» գործով (ոչ պաշտոնական անվանում) Վերաքննիչ դատարանի հրապարակված որոշմամբ արձանագրվել են վիրավորանքի և զրպարտության հասցեականությունը և առկայությունը, դրանց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից միջնորդավորված կատարումը, արտահայտությունների կատարման փաստական հիմքերի բացակայությունը, գերակա հանրային շահով պայմանավորված չլինելը: Հիշեցնենք, որ Երևան քաղաքի դատարանը  25.01.2021թ վճռով պարտավորեցրել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հրապարակային ներողություն խնդրել ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանից, նրա գործարար որդիներ` Գուրգեն Խաչատրյանից և Արտյոմ Խաչատրյանից վիրավորանք հանդիսացող արտահայտության համար և զրպարտություն հանդիսացող տեղեկությունները հերքել հրապարակայնորեն:
Վերաքննիչ դատարանը 07.06.2021 վճռով արձանագրել է (ուղիղ մեջբերում). «ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր միջնորդավորված խոսքով (ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակի գրառմամբ) Գագիկ Խաչատրյանի, Գուրգեն Խաչատրյանի և Արտյոմ Խաչատրյանի անունները կապել է «մաֆիոզ համակարգ» եզրույթի հետ, զուրկ է եղել որևէ փաստական հիմքից։ Մասնավորապես՝ բացակայել է վերջիններիս առնչությունը որևէ քրեական գործի հետ, որն ուղղակիորեն կապված է ՀՀ քրեական օրենսգրքով հանցավոր համագործակցություն ստեղծելու կամ ղեկավարելու կամ հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու հետ։ Եվ Վերաքննիչ դատարանի գնահատմամբ՝ Գագիկ Խաչատրյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված արարքի մեսղագրումը դեռևս հիմք չէ նրան և նրա որդիներին կոռուպցիոն, մաֆիոզ համակարգ ղեկավարելու մասով հրապարակային պնդումներ հնչեցնելու համար։ Բացի այդ, քաղաքացիական գործի նյութերում բացակայում է գրառմամբ մեջբերված մի շարք էպիզոդներով, մասնավորապես` UCOM ընկերության կոռուպցիոն ծագմամբ փայաբաժնի մասով որևէ վարույթի վերաբերյալ տեղեկատվություն կամ փաստական տվյալ» (մեջբերման ավարտը):
Վերաքննիչ դատարանը նաև արձանագրել է, որ (ուղիղ մեջբերում). «Վերաքննիչ դատարանն արձանագրում է, որ բացակայել է Գագիկ, Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյանների առնչությունն այնպիսի քրեական գործի հետ, որն օբյեկտիվորեն հիմք կտար պնդելու, որ վերջիններս Հայաստանի Հանրապետությունում «ղեկավարել են մաֆիոզ համակարգ, այդ համակարգի ղեկավարման ընթացքում կուտակել են մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի ապօրինի հարստություն»։ Բացի այդ, հայտարարությունը հնչեցվել է հասարակական և քաղաքական այնպիսի իրողությունների պայմաններում, երբ նշված եզրույթի և դրանց հարող անձանց վերաբերյալ հասարակական լայն շրջանակներում առկա են եղել տարաբնույթ քննարկումներ, իսկ նմանաբովանդակ հայտարարություններն ուղղակիորեն կարող էին միտված լինել նշված անձանց վերաբերյալ բացասական ընկալում առաջացնելուն» (մեջբերման ավարտը):
Վերաքննիչ դատարանի վճռում նշված է, որ լրատվամիջոցների չստուգված հրապարակումները չէին կարող հիմք հանդիսանալ «Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի մակարդակով նման բովանդակություն պարունակող հայտարարությունների համար, նաև նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ վերջինս ունենալով ամենալայն լիազորությունները և տիրապետելով բազմաթիվ ռեսուրսների, ցանկացած տեղեկատվություն կարող էր ստուգել և խույս տալ ապատեղեկատվությունից» (ուղիղ մեջբերում): Այսպիսով, Վերաքննիչ դատարանը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացուցիչի կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքը մերժել է:
Հիշեցնենք, որ 2020թ. ապրիլին հեռահաղորդակցության Ucom ընկերությունում կորպորատիվ սաբոտաժ սկսվեց, և Ucom-ի համահիմնադիր ու տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանը հայտարարեց, որ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյանների մակարդակով ուղիղ եւ անուղղակի պահանջ է դրվել իր առջեւ՝ հանրային ճնշումներով ուղեկցվող ոչ շահավետ առաջարկով օտարել Ucom-ը: Այդ փուլում ՀՀ պաշտոնատար անձանց անթաքույց ճնշումներից էր նաև ՀՀ վարչապետի խոսնակի հրապարակային գրառումը, որը 2021թ.-ին դատարանի կողմից ճանաչվեց որպես պատվի, արժանապատվության և գործարար համբավի արատավորում, ինչպես նաև ապատեղեկատվության տարածում:

THE COURT OF APPEAL. ACTING PRIME MINISTER TO PUBLICLY APOLOGY TO KHACHATRYANS
Below we present information of public importance related to the co-founders of Galaxy Group of Companies, as reported by their legal team.
The Civil Court of Appeal of the Republic of Armenia dismissed the appeal submitted by RA Prime Minister Nikol Pashinyhan’s representative.  The court decision under the case “Khachatryans vs Nikol Pashinyan” (informal name) promulgated the day before established the targeting and existence of insult and defamation mediated by RA Prime Minister Nikol Pashinyan, lack of factual grounds for making statements, not being conditioned by overriding public interest. It should be mentioned that by its decision dated 25.01.2021 Yerevan Court obliged Armenian PM Nikol Pashinyan to make a public apology to the former Minister of Finance Gagik Khachatryan and his sons Gurgen Khachatryan and Artyom Khachatryan, for an insulting expression and publicly refute the defamatory information.
By its decision dated 07.06.2021 the Court of Appeal established (direct quotation): “Through his mediated speech (through the publication by the RA Prime Minister’s spokesperson) RA Prime Minister Nikol Pashinyan linked the names of Gagik Khachatryan, Gurgen Khachatryan and Artyom Khachatryan to the term “mafia-like” system, however, it was not based on any factual ground. Particularly, the Khachatryans had no relations whatsoever to any criminal case that is directly related to forming or managing a criminal organisation or participating in a criminal organisation prescribed by the RA Criminal Code. And according to the Court of Appeal incrimination of the action prescribed by Article 179 (3)(1) of the RA Criminal Code to Gagik Khachatryan is not sufficient basis to make public statements that he and his sons are managing corrupt, mafia-like system. Moreover, the civil case materials lack any information or factual data on a number of episodes quoted by the publication, particularly on any proceedings regarding corrupt stake in Ucom company”.
The Court of Appeal also established (direct quotation) that: “The Court of Appeal establishes that Gagik Khachatryan, Gurgen Khachatryan and Artyom Khachatryan were not related to such criminal case that would have objectively provided a ground to argue that “they managed a mafia-like system in the Republic of Armenia, accumulated illegal wealth worth several hundred million dollars while managing that system”. Moreover, the statement was made in the context of such social and political realities, when there was a wide public discussion about the mentioned term and the people associated with them and the statements with such content could have been directly aimed at creating a negative perception of the mentioned persons.”
The Court concluded that unverified media publications could not have served as basis for statements with such content to be made at the level of the Prime Minister of the Republic of Armenia, also, taking into consideration the fact that having the broadest powers and disposing numerous resources the latter could have verified any information and avoided misinformation.   Thus, the Court of Appeal dismissed the appeal submitted by RA Prime Minister Nikol Pashinyan’s representative.
Let us remind, that in April 2020 a corporate sabotage began in Ucom telecommunications and the Chairman of the Board of Directors of Ucom Gurgen Khachatryan announced that the high-ranking officials of the country directly or indirectly demanded him to alienate Ucom for an unprofitable offer accompanied by public pressure. In that stage the obvious pressures by the RA officials were accompanied, inter alia, by the publication of the RA Prime Minister’s spokesperson that was recognised in 2021 by the Court as defamation of honour, dignity, business reputation, dissemination of misinformation.