UCOM ԵՒ APPLE ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉ՝ ASBIS ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՓՈԽԸՄԲՌՆՄԱՆ ՀՈՒՇԱԳԻՐ ԵՆ ՍՏՈՐԱԳՐԵԼ
Հուլիսի 18-ին տեղի է ունեցել միջոցառում, որի շրջանակներում «Յուքոմ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և «Ասբիս Կովկաս, Կենտրոնական Ասիա և Մոլդովա» գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Յագլովն ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որով  ևս մեկ անգամ ընդգծվել է Ucom-ի և Apple պաշտոնական ներկայացուցչության միջև փոխգործակցությունը, ազդարարվել է վաճառքների ընդլայնման ռազմավարական ծրագրի մեկնարկը և սպասարկման որակի բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների շարքը, ներկայացվել են հայաստանյան B2B՝ կորպորատիվ և B2C՝ անհատ բաժանորդների համար մշակված հատուկ առաջարկներ, ինչպես նաև հայտարարվել է «Յուքոմ» ընկերության կորպորատիվ վաճառքի լավագույն մենեջերի անունը։
«Յուքոմ» ընկերությունն Apple արտադրանքի պաշտոնական վերավաճառող է 2015 թվականից։ Հայաստանում սփռված Ucom-ի 78 վաճառքի և սպասարկման կենտրոններից 15-ում առկա են Apple ոճով կահավորված առանձին անկյուններ, ընդ որում՝ ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլև մարզային այնպիսի քաղաքներում, ինչպիսիք են Աշտարակը, Գյումրին, Հրազդանը և Վանաձորը։ Առավել մարդաշատ սպասարկման կենտրոններում հնարավոր է ստանալ Apple-ի կողմից վերապատրաստված iPro մասնագետների խորհրդատվությունը։
«Մեկ ամսից ավելի է, որ ASBIS-ի հետ մեր գործակցության արդյունքում Ucom-ի կորպորատիվ հաճախորդները կարողանում են  օգտվել հին MacBook-երի փոխանակման՝ Trade-In և հետգնման՝ Buy-Back ծառայություններից։ Հին սարքավորման փոխանակման՝ Trade-In-ի ընթացքում կորպորատիվ հաճախորդը ներկայացնում է իր հին MacBook-ը Ucom-ի մասնագետին, ով գնահատում է օգտագործված սարքավորման արժեքը, որն էլ իր հերթին նվազեցվում է նոր ձեռք բերվող MacBook-ի գնից։ Այսպիսով, Ucom-ը ոչ միայն հնարավորություն է ընձեռում իր կորպորատիվ հաճախորդներին փոխարինել օգտագործված սարքավորումը նոր սերնդի՝ ավելի հզոր աշխատանքային գործիքով, ընդ որում՝ առավել մատչելի արժեքով, այլև երաշխավորում է հետգնումը կամ, ինչպես ընդունված է ասել՝ Buy-Back-ը, MacBook-երի մաշվածության ժամկետի ավարտին», – մանրամասնել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս հուշագրի ստորագրումը կարևոր քայլ է ASBIS-ի և Ucom-ի՝ որպես պաշտոնական վերավաճառողի միջև գործակցության զարգացման համատեքստում, և մենք ոչ միայն պայմանավորվել ենք, այլև արդեն սկսել ենք ամրապնդել մեր գործակցությունը երեք հիմնական ուղղություններով՝ մանրածախ առևտրի զարգացման, B2B առաջարկների ձևավորման և Trade-In հնարավորությունների ստեղծման առումով», – նշել է «Ասբիս Կովկաս, Կենտրոնական Ասիա և Մոլդովա» գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Յագլովը։
Միջոցառման ավարտին «Ասբիս Կովկաս, Կենտրոնական Ասիա և Մոլդովա» ներկայացուցիչը պատմել է Apple SEED` վաճառքի ակտիվացման, կրթության և զարգացման ծրագրի մասին, որի շրջանակներում B2B և B2C սեգմենտների հետ աշխատող Ucom-ի անձնակազմը տեղեկանում է վաճառքի նորություններին, նոր արտադրանքի մասին, ստանում է խորհրդատվություն և լրացուցիչ տեղեկատվություն, կարողանում է սովորելու ընթացքում միավորներ վաստակել սմարթֆոնի միջոցով։ Apple SEED կրթական ծրագրի մասնակիցներից ամենամեծ առաջադիմությունը գրանցած Ucom-ի աշխատակից Վահե Տեր-Գևորգյանն արժանացել է հատուկ հավաստագրի։

UCOM AND THE OFFICIAL REPRESENTATIVE OF APPLE, ASBIS, HAVE SIGNED A MEMORANDUM OF UNDERSTANDING
On July 18, an event was held where Ralph Yirikian, Director General of “Ucom” CJSC, and Alexey Yahlou, General Director of “ASBIS Caucasus, Central Asia and Moldova,” signed a memorandum of understanding, reaffirming the partnership between Ucom and the official representative of Apple. During the event, they announced the launch of a strategic sales expansion plan and various activities aimed at improving service quality. Additionally, special offers tailored for Armenian corporate (B2B) and individual (B2C) subscribers were introduced, and the name of the best corporate sales manager at Ucom was announced.
Ucom has been an authorized reseller of Apple products since 2015. Among Ucom’s 78 sales and service centers located throughout Armenia, 15 of them feature dedicated Apple-style corners. These corners can be found not only in the capital, but also in regional cities such as Ashtarak, Gyumri, Hrazdan, and Vanadzor. Additionally, in the busiest service centers, customers can receive expert advice from iPro specialists who have received training from Apple.
“For over a month, Ucom’s corporate customers have been able to benefit from Trade-In and Buy-Back services for their old MacBooks through our collaboration with ASBIS. During the Trade-In process, a corporate customer presents their old MacBook to a Ucom specialist who evaluates its cost, which is then deducted from the price of a new MacBook. Thus, Ucom not only provides corporate customers with the opportunity to upgrade to a more powerful and affordable next-generation work tool but also guarantees the Buy-Back option, allowing customers to sell their MacBooks at the end of the hardware lifetime”, explained Ralph Yirikian, Director General of Ucom.
“The signing of this memorandum marks a significant milestone in the development of cooperation between ASBIS and Ucom as an authorized reseller. We have agreed and have already initiated efforts to strengthen our collaboration in three key areas: retail development, B2B initiatives, and Trade-In opportunities”, said Alexey Yahlou, General Manager of Asbis Caucasus, Central Asia and Moldova.
At the conclusion of the event, the representative from Asbis Caucasus, Central Asia, and Moldova spoke about the Apple SEED, a sales activation, education, and development program. This program enables Ucom employees working with B2B and B2C segments to stay updated on sales news, new products, and valuable recommendations while earning points through their smartphones during training. Ucom employee Vahe Ter-Gevorgyan, who achieved the greatest progress among the participants of the Apple SEED educational program, has received a special certificate.