«Գալաքսի»-ն խթանում է աշխատակիցների աճը և ստեղծում միջավայր տաղանդների բացահայտման համար
Մայիսի 20-ը Մարդկային ռեսուրսների կառավարման մասնագետների օրն է։ ՄՌ կառավարումը ամենաբարդ ու պատասխանատու աշխատանքներից է։ «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի գործունեության ոլորտն ընդգրկուն է, հետևաբար, մասնագետներից պահանջներն ու ակնկալիքները՝ տարբեր։ «Գալաքսիի» ՄՌ կառավարիչներից  յուրաքանչյուրն ունի իր  ձեռագիրը՝ աշխատակից ընտրելիս, սակայն միշտ հավատարիմ Խմբի մշակույթին և արժեքներին։  Այսօր մեր զրուցակիցները Խմբի ՄՌԿ պրոֆեսիոնալներից վեցն են, որոնք «բացահայտում են» ճանապարհը, որը տանում է «Գալաքսի»։
«Գալաքսի»-ն մեկնարկում է «Տաղանդների կառավարում» ծրագիրը
Ինչպե՞ս հաջողել աշխատանքային հարցազրույցի ժամանակ։ «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի Մարդկային ռեսուրսների կառավարման տնօրեն Աստղիկ Սարգսյանի պատասխանը հնարավոր է զարմացնի շատերին։
«Ոչ միայն մեր ընկերությունում, այլ ընդհանրապես աշխատանքի ընդունվելու համար սկսնակ մասնագետը պետք է ունենա փայլուն աչքեր:  Դրանք փայլում են, երբ նա եռանդուն է, ունի նպատակներ, դրանց հասնելու համար գիտելիք ու կամք: Մնացյալը ձեռք է բերվում փորձի ընթացքում»,- ասում է նա։   Որպես կանոն «փայլուն աչքերով» նորեկները մեկ տարվա ընթացքում այնքան են աճում, որ նրանց այլևս սկսնակ չեն համարում:
Աստղիկ Սարգսյանն ունի լավագույն մասնագետներին ընտրելու երկարամյա հաջողված փորձ:   Որո՞նք են «հրաշագործ» հարցերը․ փորձում ենք բացել  նրա գաղտնիքը։
«Ինձ ոչ թե հարցերն են օգնում, այլ պատասխանների վերլուծությունը: Սովորական  «ինչպես եք» հարցի պատասխանը երբեմն կարող է շատ ինֆորմատիվ լինել: Տվեք ցանկացած հարց ու վերլուծեք դիմացինի պահվածքը, ժեստերը, միմիկան, բառերը և կկատարեք ճիշտ ընտրություն»,- ժպտում է նա։
Մի  գաղտնիք էլ կա․ «Գալաքսի»-ն հանրապետության լավագույն գործատուներից է, ու մասնագետներն իրենք են ձգտում աշխատել Խմբի հետ։  Շատերն իրենց ռեզյումեներն ուղարկում են՝ չսպասելով թափուր աշխատատեղի վերաբերյալ հայտարարության։
Տելեկոմից մինչև ՏՏ, մանրածախ վաճառքից՝ սպասարկում․  տարբեր  ոլորտներում գործունեություն  ծավալող «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը  կարիերա անելու մեծ հնարավորություններ է տվել ու  տալիս է։
«Այս տարի մենք խմբում մեկնարկում ենք «Տաղանդների կառավարում» ծրագիրը, որի նպատակներից մեկն էլ կարիերայի աճի հնարավորությունն է խմբի ներսում»,-ասում է  Աստղիկ Սարգսյանը։
Ի դեպ, «Գալաքսի» ընտանիքին միանալիս պետք է պատրաստ լինել շարունակական կրթության, առաջադեմ մտածողության և վերափոխվելու։ Չէ՞ որ այս արժեքներ են դրված «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի հիմքում։
TI’ME – ում միշտ կարող եք աճել
«Եթե պատրաստ եք ընդունել մարտահրավերներ, ունեք սովորելու, աճելու, ձեր հմտությունները զարգացնելու, թիմի ու ընկերության հետ առաջ գնալու ցանկություն և ձգտում, ապա TI’ME –ը կարող է լինել ձեր ցանկալի գործատուն»,-ասում է ընկերության  ՄՌԿ բաժնի ղեկավար  Լուսինե Վարդանյանը։
TI’ME-ի ընտանիքի անդամ  դառնալու համար  պարտադիր է կիսել  արժեքները, որոնք նույնն են «Գալաքսի» խմբի բոլոր ընկերությունների համար:   Աշխատանքի ընդունելիս ուշադրություն է  դարձվում նաև հաղորդակցական հմտություններին։  «TI’ME -ում չկա մի հաստիք, որը չպահանջի  հաղորդակցման հմտություն»,-ասում է  Լուսինե Վարդանյանը։ Ըստ նրա` TI’ME-ը  աճելու և զարգանալու հնարավորություններ է տալիս  իր աշխատակիցներին։ Վաճառքի թիմի  բոլոր ղեկավարները և գանձապահները  վաճառող-խորհրդատուի պաշտոնից են սկսել, հետագայում առաջխաղացում ունեցել։ Ինքը՝ Լուսինե Վարդանյանը,  ընկերությանը միացել է որպես Ուսուցման և զարգացման համակարգող։
TI’ME -ի ՄՌԿ բաժնի ղեկավարը վստահեցնում է, որ ընկերությունում ամեն ինչ արվում է, որ թիմի նոր անդամն առաջին օրվանից ինտեգրվի։ Անմիջական, աջակցության և փոխօգնության մթնոլորտը նպաստում է նորեկի ներգրավվմանը և ադապտացիային, ինչպես նաև ընձեռում բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի նա իրեն զգա TI’ME ընտանիքի լիարժեք անդամ։
Պարտադիր հարց՝ «Մեգաֆուդ»-ին միանալիս
Եթե  որոշել եք  աշխատել «Մեգաֆուդ» ընկերությունում, պատրաստ պետք է լինեք պատասխանել մի հարցի՝  ինչո՞ւ հենց Դուք: Ըստ ընկերության Մարդկային Ռեսուրսների Կառավարման բաժնի ղեկավար Հրարփի Աղաբեկյանի՝  հարցը տրվում է բոլոր թեկնածուներին։
Իհարկե, միայն հարցին  պատասխանելը բավարար չէ:  «Մոտիվացիա, լավ կրթություն, հաղորդակցական հմտություններ ու բարձր մակարդակի էմոցիոնալ ինտելեկտ»,- Հրարփի Աղաբեկյանը թվարկում է՝ ինչին են ուշադրություն դարձնում սկսնակ մասնագետին աշխատանքի  ընդունելիս:   Նրա խոսքով՝  նորեկի համար փոձաշրջանը հիմնականում բավարար է  «Մեգաֆուդի» լիարժեք անդամ զգալու, ինչպես նաեւ  ամիսներ անց առաջխաղացման ակնկալիք ունենալու համար:
«Մեր ընկերությունը առաջնային կարևորություն է տալիս աշխատողների ներքին առաջխաղացումներին, զարգացման և կրթական ծրագրերին: Մեր հիմնական ղեկավար կազմը ներքին առաջխաղացման արդյունքում է նշանակվել ղեկավար պաշտոնների»,- ասում է «Մեգաֆուդի» Մարդկային Ռեսուրսների Կառավարման բաժնի ղեկավարը:
Անընդհատ զարգացող ու ընդլայնվող ընկերությունը  ժամանակ առ ժամանակ թափուր հաստիքներ է ունենում:  «Եթե փնտրում եք առողջ և ջերմ աշխատանքային մթնոլորտ, նորը սովորելու և զարգանալու հնարավորություն, միացեք մեր պրոֆեսիոնալ թիմին»,- եզրափակում է Հրարփի Աղաբեկյանը:
«Յուքոմում» կրտսեր մասնագետը կարող է քարտեզագրել իր ուղին և դառնալ թիմի ղեկավար
«Չկա ընդհանուր բաղադրատոմս։ Մարդիկ տարբեր են, տարբեր է իրենց անցած ճանապարհը և իրենց «բացահայտելու» բանալին»,- ասում է «Յուքոմի» Մարդկային ռեսուրսների կառավարման և կազմակերպության զարգացման տնօրեն Վիկտորյա Բաղդասարյանը:  Տարիների փորձառությունն օգնում է նրան հարցերով «բացահայտել» ապագա աշխատակցին՝ ելնելով թեկնածուի փորձից ու հաստիքի առանձնահատկություններից: Ասում է՝  գնահատում են թեկնածուի նախկին ձերքբերումներն ու ձախողումներից քաղած դասերը, հետաքրքրությունները, նպատասկասլացությունն ու, ամենակարևորը՝ որքանով են  նրա սկզբունքներն ու արժեքները  համապատասխանում  «Յուքոմի»  մշակույթին ու արժեհամակարգին։
«Յուքոմում» աճի ու զարգացման հնարավորությունները բազմաթիվ են։ Կան ստորաբաժանումներ, որտեղ հնարավոր է հստակ քարտեզագրել մասնագիտական ուղին՝ կրտսեր մասնագետից մինչև թիմի ղեկավար:
«Թափուր հաստիքների համալրման ժամանակ, եթե դա նեղ մասնագիտական, հազվագյուտ փորձ ու գիտելիք պահանջող հաստիք չէ,  բոլոր այլ հավասար պայմաններում առավելությունը  տալիս ենք ներքին թեկնածուներին՝  նրանց տալով մեզ հետ համատեղ աճելու ու զարգանալու, նոր դերերում հանդես գալու հնարավորություն: Իսկ եթե ներքին մրցույթի արդյունքներով չեն հաջողում, անպայման ստանում են հետադարձ կապ այն մասին, թե ինչի վրա է պետք կենտրոնանալ ու աշխատել հաջորդ անգամ փորձելու ու ավելի պատրաստված լինելու համար»,- ասում է Վիկտորյա Բաղդասարյանը:
Ըստ նրա՝ միջին օղակի ղեկավարները հիմնականում ընկերության ներսում աճած ու ներքին առաջխաղացում ունեցած թիմակիցներն են. «Անգամ գործադիր ղեկավար կազմում երկու տնօրեն ունենք, որոնք ընկերությունում անցել են մասնագետից տնօրեն ճանապարհը»:
Ո՞րն է Վիկտորյա Բաղդասարյանի խորհուրդը «Յուքոմին» միանալ ցանկացողներին:
«Կարևոր է նախ և առաջ կիսել մեր արժեքները։ «Յուքոմն» այն աշխատավայրն է, որտեղ բոլորիս ջանքերի կենտրոնում մարդիկ են (#մարդիկմարդկանցհամար), յուրաքանչյուրս հաջողում է համատեղ աշխատանքի շնորհիվ (#թևութիկունք), ամեն մեկս է պատասխանատու արդյունքի համար (#մերգործիտեր)», – ընգծում է Վիկտորյան։
Եթե արժեքները համընկնում են, ապա դիմելուց առաջ անհրաժեշտ է ծանոթանալ աշխատանքի նկարագրին, գնահատել  գիտելիքների, հմտությունների, փորձի համապատասխանությունը հայտագրված ակնկալիքներին:  Անհաջողության դեպքում չվհատվել, այլ շարունակել բարելավել գիտելիքներն ու հմտությունները։  Եվ ամենակերեւորը․ «Ձգտել վաղն այսօրվանից մի քիչ ավելի լավը դառնալ՝ աշխատելով և մշտապես սովորելով թե՛ ինքնուրույն, թե՛ առավել հմտացած մասնագետներից, թե՛ այլ ռեսուրսներից», – եզրափակում է նա:
«Երևան Մոլը» բաց է սկսնակ մասնագետների համար
«Երևան Մոլում» աշխատանք կա նաև սկսնակների համար: Ընկերության ՄՌԿ քաղաքականությունն է՝  հնարավորություն տալ ուսանողներին և նորավարտներին աշխատանքային առաջին քայլերն անել  իրենց մոտ։
Ըստ «Երևան Մոլի»  ՄՌԿ ղեկավար Ռիմա Խաչատրյանի՝  նոր թիմակից ընտրելը բավականին բարդ  է, ուստի շատ կարևոր է ճիշտ հարցերի միջոցով  հասկանալ որքանով է թեկնածուն համապատասխանում պահանջներին։ «Ուշադրություն ենք դարձնում դիմորդների soft skills-ին,  կարևորում պատասխանատվության զգացումը, թիմային լինելը, արժեք ստեղծելու ցանկությունը, ճկունությունը»,-ասում է նա։
Նոր աշխատակցին ինտերգրվելիս «մենակ» չեն թողնում․ «Նրա  հետ անցկացվում է  օնբորդինգ հանդիպում, ծանոթացում մենթորի հետ, կազմակերպվում է թրեյնինգ՝ աշխատանքի համար անհրաժեշտ հմտությունների զարգացման համար»։
Փորձաշրջանի արդյունքների գնահատումից հետո էլ հնարավոր է շարունակվեն թրեյնինգները՝ յուրաքանչյուր աշխատակցի  համար մշակված զարգացման ծրագրով:
«Հնարավորինս փորձում ենք աջակցել աշխատակիցների առաջխաղացմանը, ունենք հաջողության բազում պատմություններ, աշխատակիցներ, ովքեր իրենց աշխատանքային առաջին քայլերը սկսել են ընկերությունում, իսկ այժմ թիմեր են ղեկավարում»,-ասում է Ռիմա Խաչատրյանը:
«Սանտաֆե»-ական դառնում են աշխատանքային առաջին օրն իսկ
«Ճկունություն, սթրեսակայունություն, արագ կողմնորոշվելու ունակություն, սովորելու և առաջ գնալու ձգտում: Բայց կարևորը՝ լինել մոտիվացված, սիրել ոլորտը և  աշխատանքը։ Կատարողականը մենք կզարգացնենք»,-ապագա թիմակցի՝ պահանջվող հմտություններն է թվարկում Ջուլիետա Ասատրյանը, որը Santafe, Pahest33, Paul Armenia ընկերությունների ՄՌԿ ղեկավարն է:
Ասում է՝ հարցազրույցի ժամանակ  գնահատում են  թեկնածուի պոտենցիալը, մոտիվացիան, խնդիրների լուծման կարողությանը:  Ըստ Ջուլիետա Ասատրյանի՝  նորեկին երկար ժամանակ  պետք չէ ինտեգրվելու համար. «Մեզ մոտ չենք ասում նոր  կամ հին աշխատող: Ասում ենք՝ Սանտաֆեական: Այո, հնարավոր է, որ կատարողականը լիարժեք դառնա փորձաշրջանի ավարտին, բայց  թիմի լիարժեք անդամ դառնում են առաջին իսկ օրից՝ անցնելով ընկերության օնբորդինգ ծրագրով»։
Նախկինում ընկերությունում կարիերայի աճի տեսանկյունից սահմանափակումներ կային, քանի որ «Սանտաֆե»-ի աշխատանքը սեզոնային  էր: Ամեն տարի հավաքագրում էին 100-ից ավել աշխատակից, իսկ սեզոնի ավարտին ստիպված էին հրաժեշտ տալ նրանց։ Pahest33 ու  Paul Armenia  ընկերությունների ստեղծումը  լուծել է այդ խնդիրը․ ընկերությունների ներսում գործում է տեղափոխությունների ճկուն համակարգ և յուրաքանչյուր աշխատակցի համար մշակվում է «Անհատական զարգացման ծրագիր»։
«Մեր աշխատակիցների համար ամենամեծ առավելությունը  «Գալաքսի»  խմբի աշխատակից լինելն է։ Ռեստորանային բիզնեսում ծառայողական աստիճանների քանակը սահմանափակ է, ու այստեղ մեզ օգնության է հասնում «Գալաքսին»՝ հնարավորություն տալով չկորցնել մեր լավագույններին»,- եզրափակում է  Ջուլիետա Ասատրյանը։

Galaxy Group prioritizes employee growth and fosters an environment for talent identification
May 20th is celebrated as the Day of Human Resource Management Specialists. HR management is a complex and vital profession that requires a high level of responsibility. The Galaxy Group of companies operates in a diverse range of fields, which means that the requirements and expectations from specialists are varied. Each HR manager within the Galaxy has their own unique approach to selecting employees, while always remaining loyal to the Group’s culture and values. Today, we have the privilege of hearing from six HRM professionals within the Group who unveil the path that leads individuals to the Galaxy.
The Galaxy to launch the “Talent Management” program
How to succeed in a job interview?  The answer of Astghik Sargsyan, the Chief People officer of Galaxy Group of companies, may surprise many.
“In order to be employed not only in our company, but in general, a novice specialist should have bright eyes.  They shine when the applicant is energetic, has goals and knowledge willing to achieve them.  The rest is acquired during the experiment,”- says Ms Sargsyan.  As a rule, “the bright eyes” novices grow so fast within a year that they are no longer considered as novices.
Astghik Sargsyan possesses extensive and successful experience in selecting top-notch specialists. We are eager to uncover the “magical” questions that assist her in this process to reveal her secret.
“It’s not so much the questions themselves that aid me, but rather the analysis of the answers. Even a simple question like ‘how are you’ can provide valuable insights. By asking any question and carefully observing the behavior of the applicant, gestures, facial expressions and words, you can make the right choice,” she explains with a smile.
There is another intriguing aspect to consider—being recognized as one of the best employers in the country, the Galaxy naturally attracts talented specialists who actively seek opportunities to work with the Group. Many individuals proactively submit their resumes without waiting for a specific job announcement.
From Telecom to IT, Retail to Service, the Galaxy Group of companies operates across various fields, offering exceptional career prospects.
“This year, we are launching the “Talent Management” program within the group, with one of its key objectives being the potential for career growth within the organization,” shares Astghik Sargsyan.
By the way, when joining the Galaxy family, one should be prepared for continuous learning, forward-thinking, and game -changing. These values form the core foundation of the Galaxy Group of companies.
Opportunities for growth at TI’ME
“If you are eager to embrace challenges, possess the drive and willingness to learn, grow, and develop your skills, and move forward together with the team and the company, then TI’ME could be your dream employer,” says Lusine Vardanyan, Head of the HRМ Department at TI’ME ․
To become a part of the TI’ME family, it is essential to align with the values shared across all companies within the Galaxy Group. Communication skills also hold significance during the hiring process.
“Fluency in communication is indispensable for every position at TI’ME,” emphasizes Vardanyan. The company takes immense pride in offering its employees ample room for growth and development. Countless success stories abound, with sales consultants progressing to managerial roles and Vardanyan herself rising from a Training and Development Coordinator.
The Head of the HRM Department at  TI’ME ensures that the company takes every step to integrate new team members from day one. A culture of immediacy, support, and mutual assistance promotes the newcomer’s involvement and adaptation, and also provides all the opportunities for the newcomer to feel like a full member of the TI’ME family.
The Indispensable Question at Megafood
For those aspiring to join the Megafood family, there is one crucial question that awaits: “Why you?” Hrarpi Aghabekyan, Head of Human Resources of the Megafood LLC, sheds light on the significance of this inquiry and the qualities that capture the company’s attention.
While answering the question is paramount, Aghabekyan underscores that motivation, a strong educational background, exceptional communication skills, and a high level of emotional intelligence are among the attributes that Megafood seeks in prospective candidates. Megafood prides itself on creating an environment where newcomers quickly feel like valued members of the team, with clear paths to career advancement within a matter of months.
Internal promotions, comprehensive development programs, and educational initiatives are at the core of Megafood’s values. Aghabekyan proudly emphasizes that many top managerial positions have been filled through internal promotions, highlighting the company’s commitment to nurturing and harnessing talent from within.
As Megafood continues to expand and evolve, exciting employment opportunities arise periodically.
“If you yearn for a supportive and vibrant work environment, coupled with opportunities for personal and professional growth, we invite you to join our esteemed team,” concludes Aghabekyan with confidence and excitement for the bright future that awaits.
Ucom: mapping the path from Junior  specialist  to Team Leader
“There are no general instructions.  People are different, their path is different and the key to discovering them is different,- as says Victoria Baghdasaryan, the Human Resources and Organizational Development Director at Ucom.  Years of experience help her discover the future employee through questions, based on the candidate’s experience and the specifics of the position.
Evaluating achievements of the past, lessons learned from setbacks, interests, ambition, and, most importantly, alignment with Ucom’s culture and values are essential criteria in the selection process.
At Ucom, a wealth of opportunities awaits those seeking growth and development. In certain departments, a clear professional path from a junior specialist to a team leader can be readily mapped out.
“When filling vacancies, unless it involves a specialized role requiring rare expertise, we prioritize internal candidates in equal circumstances. We provide them with the chance to grow, evolve, and take on new responsibilities. If they do not succeed in the internal competition, they receive valuable feedback on areas for improvement, enabling them to be better prepared for future opportunities,” shares Victoria Baghdasaryan.
Middle managers at Ucom primarily comprise individuals who have progressed within the company through internal promotions. “We even have two directors in the executive management team who have passed the path from specialist to director in the company.”,- she says.
What is Victoria Baghdasaryan’s advice to those who want to join Ucom?
“First of all, it is important to share our values. Ucom is a workplace where people are at the center of all our efforts (#peopleforpeople), everyone succeeds thanks to joint work (#landinghand), everyone is responsible for the result (#ownership),” says Victoria.
If the values match, then before applying, it is necessary to familiarize yourself with the job description, evaluate the compliance of knowledge, skills, experience with the stated expectations.  In case of failure, do not be discouraged, but continue to improve your knowledge and skills.  And the most obvious.  “Strive to be a little better tomorrow than today, constantly learn both independently, from more skilled professionals, and from other resources,” she concludes.
Yerevan Mall welcomes beginners
Yerevan Mall also offers opportunities for entry-level professionals. The company’s HRM policy aims to provide students and recent graduates with the chance to take their first steps in the working world.
According to Rima Khachatryan,the Head of HR at Yerevan Mall, selecting a new team member can be quite challenging. Therefore, asking the right questions is crucial to assess how well candidates meet the requirements. “We focus on applicants’ soft skills, a sense of responsibility, teamwork, value creation, and flexibility,” she explains.
The company doesn’t leave new employees to navigate their roles alone. An onboarding meeting is conducted, introducing them to mentors and organizing training sessions to develop the necessary skills for the job. Even after the trial period, employees can continue to participate in training programs tailored to their individual development plans.
“We strive to support employee growth as much as possible, and we have many success stories of employees who started their journey with us and now lead teams,” says Rima Khachatryan.
Santafe embraces new hires from Day One
Flexibility, stress resistance, quick adaptability, a desire to learn, and a passion for the field and work—these are the essential skills listed by Julieta Asatryan, the Head of HR at Santafe, Pahest33, and Paul Armenia companies, when seeking new team members.
Asatryan explains that during interviews, they assess candidates’ potential, motivation, and problem-solving abilities. The integration process for new hires is swift. “We don’t refer to employees as beginner or old; we consider them part of the Santafe team. Although performance may fully develop at the end of the trial period, from day one, they become full-fledged team members through our comprehensive onboarding program,” she states.
In the past, career growth within the company was limited due to the seasonal nature of work at Santafe. However, the establishment of Pahest33 and Paul Armenia companies has  solved this issue: a flexible transfer system is in place within the company and an “Individual Development Plan ” is being processed for each employee.
“The biggest advantage for our employees is being part of the Galaxy  Group. In the restaurant business, career progression opportunities are limited, but with the support of ‘Galaxy,’ we can retain our top talent,” concludes Julieta Asatryan.