Գուրգեն Խաչատրյանը «Գալաքսի ընկերությունների խմբի» համահիմնադիրն է եւ Ucom-ի տնօրենների խորհրդի նախագահը։
«Գալաքսի» խումբը միավորում է 15 ընկերություն։ 2018-ի դեկտեմբերի տվյալներով՝ ընկերությունների խմբում աշխատում է ավելի քան 3000 մարդ, միջին ամսական աշխատավարձը 315 000 դրամ է։ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը Հայաստանում ներկայացված է ՏՏ եւ հեռահաղորդակցության, վաճառքների եւ սպասարկման, անշարժ գույքի ոլորտներում։
Աշխատասենյակը
— Շվեդները որոշել են ուրբաթ օրերին աշխատել մինչեւ կեսօր։ Ավելացնում են weekend-ի ժամանակը։ Իսկ դուք մի՞շտ եք հանգստյան օրերին աշխատում։
Հաճախ, բայց փորձում եմ գոնե կիրակին ընտանիքիս, աղջիկներիս եւ ընկերներիս հետ անցկացնել։ Շաբաթվա ընթացքում շատ զբաղված եմ, երբեմն հասցնում եմ երեխաներիս դպրոցից ու մանկապարտեզից տուն տանեմ»։
Գուրգեն Խաչատրյանին հանդիպում ենք Կիեւյան 1-ի գրասենյակում, շաբաթ օրը` ժամը 14։30-ին։ Մեծ աշխատասենյակում միանգամից աչքի է ընկնում սեղանին դրված The Economist-ի թարմ համարը, պատին կախված կտավները, գրապահարանը։
Ասում է, որ վերջին շրջանում շատ է կարդում։ Մի քանի շաբաթ առաջ ավարտել է «Հավաքական հանճարները» (Collective Genius), հիմա ընթերցում է հրեա գրող Յուվալ Նոյ Հարարիի՝ «21-րդ դարի 21 մարտահարվերները» (21 Lessons for the 21st Century)։
Սպորտ, արվեստ
Սպորտը շատ կարեւոր է։ Այն արթնացնում է պայքարելու ունակությունը, սովորեցնում է աշխատել թիմով, զարգացնել կամքի ուժը։
Գուրգեն Խաչատրյանը զբաղվում է ֆուտբոլով ու մեծ թենիսով։ Պրոֆեսիոնալ մարզիկ չէ, բայց թիմային խաղերի երկրպագու է։ Աղջիկները ժառանգել են հոր սպորտային հետաքրքրությունները՝ մեծը նույնպես հետաքրքվում է թենիսով, կրտսերը՝ դեռ միայն գեղասահքով։
Գործարարը արվեստի երկրպագու է։ Սիրում է հատկապես հայ նկարիչներին ու պնդում՝ հայկական կերպարվեստը գունային գամմայի շնորհիվ միանգամից է տարբերում։
«Երբ, ի վերջո որոշում եմ որեւէ նկար պատին կախել, նշանակում է, որ այն ինձ համար հատուկ պատմություն ունի։ Վստահ եմ, որ արվեստագետներն այլ աշխարհի մարդիկ են։ Չես կարող պարզապես սիրել արվեստ, եթե չես ուսումնասիրում այն»,- ասում է Գուրգեն Խաչատրյանն ու մատնացույց անում սենյակի անկյունում դրված կտավներից մեկը։
Ընկերները
Նրանց հետ կիսում եմ առօրյաս, աշխարհընկալումս, խոսում ենք նույն լեզվով։ Նրանց շարքում շատ են դպրոցական եւ ուսանողական ընկերներս, որոնց երեխաների հետ այսօր նաեւ իմ երեխաներն են ընկերություն անում։
Ասում է, որ ընկերության մեջ կարեւորում է ազնվությունը, տալու եւ չպահանջելու ունակությունը։ Պնդում է՝ գործարար միջավայրում շատ դժվար է գտնել այն մարդկանց, որոնց հետ կարող ես ընկերություն անել։
Այստեղ կարեւոր է հասկանալ՝ ով ինչ լեզվով է խոսում եւ նրանց հետ խոսես հենց այդ լեզվով։ Գործարար միջավայրում պետք է սկզբունքներ ունենաս, լինես ճկուն, հասկանաս յուրաքանչյուրի անհատական հետաքրքրությունը եւ ակնկալիքները տվյալ հարաբերություններից։
Հարվարդի դասը
Ես հենց այնտեղ հասկացա, որ աշխարհի բոլոր անկյուններում, բոլոր մեծ ու փոքր ընկերությունները, բախվում են նույն խնդիրներին եւ ունեն նույն մարտահրավերները։
Պատմում է, որ Հարվարդի բիզնես դպրոցում սովորում ես առաջնորդության այնպիսի հմտություններ, որոնք չես կարող ուսանել այլ բուհում։ Այնտեղ նաեւ ապրում ու սովորում ես մի միջավայրում, որտեղ բոլորն են հավասար։ Եվ հենց այդ միջավայրն է սովորեցնում շփման ճկունության արվեստը։
Կյանքի դասը
Շատ կարեւոր է սկսածդ գործին հետամուտ լինելն ու ոչ մի դեպքում հետ չկանգնելու որոշումը։
Պատմում է, որ Հարվարդում սովորելու տարիներին մի հետաքրքիր վիճակագրություն է տեսել՝ բիզնեսով առաջին անգամ զբաղվող մարդկանց 80-90 տոկոսը սկզբում տապալվում է, որից հետո ձեռքերը լվանում է, ամեն ինչից հրաժարվում՝ ինքն իրեն համարելով անհաջողակ։ 10-20 տոկոսը որոշում է մեկ անգամ էլ փորձել, եւ նրանց ձախողելու հավանականությունը կտրուկ նվազում է։
Սխալները չեն կարող նպատակից հետ պահել։ Յուրաքանչյուր սխալ՝ նոր գործի սկիզբն է։ Եվ պետք չէ մոռանալ, որ մանրուքները չափազանց կարեւոր են եւ հենց դրանք են հաջողության հիմքում։
Առաջին բիզնեսն ու ձախողումը
Առաջին բիզնես փորձն ուսանողական տարիներին էր։ Առաջին կուրսում էի ու շատ էի ուզում ընկերոջս հետ մի այնպիսի բան ստեղծել, որ սեփական եկամուտ ունենամ։
Գուրգենն ու ընկերը որոշում են Երեւանի այգիներից մեկում հանրային սննդի կետ բացել։ Տարածքը ստեղծել էին իրենց ձեռքով, պաղպաղակի ու հյութի վաճառքն իրականացնում էին դասերից հետո։ Ձախողվել են եւ օրական եկամուտը չի գերազանցել 35-50 հազ. դրամը։ Հետո հասկացել են, որ գումարից ավելի կարեւոր է եղել այն դասը, որը սովորել են։
Այդ դասերից մեկը սոցիալական պատասխանատվությունն է։ Այն շատ կարեւոր է։ Երբ դու գործարար ես ու հարկեր ես վճարում, պետք է նաեւ պատասխանատու լինես։
Սոցիալական պատասխանատվությունը
Մեր խմբի ընկերություններից յուրաքանչյուրն ունի իր սոցիալական պատասխանատվության բաժինը։
Գալաքսի ընկերությունների խմբի» համահիմնադիրն ասում է, որ հենց դա էլ նրանց ստիպել է մտածել հիմնադրամ բացելու մասին։ Որոշ ժամանակ հետո նախատեսում են գործարկել Galaxy Foundation-ը։
Այն հստակ ուղղություններ է ունենալու եւ կարգավորելու է կրթական, մշակութային, սոցիալական ուղղվածության այն ծրագրերը, որոնց միավորում է նորարարությունը։
Նախատեսում են նաեւ նորարարությունների թեմայով ծրագրեր իրականացնել հանրային դպրոցներում՝ գործակցելով նախարարության հետ։
Նորարարությունների կարեւորությունը
Ես հավատում եմ, որ երկրի փոքրությունը եւ տնտեսական սահմանափակ հնարավորություններն իրականում առավելություն են եւ պետք է միշտ օգտագործել դա։
2008-2009 թթ. Ucom-ի թիմը, որի տնօրենների խորհրդի նախագահը Գուրգենն է, բանակցել է շվեդական «Էրիքսոն» ընկերության հետ, որպեսզի երկիր ներմուծեն նոր տեխնոլոգիաներ։ Ցանկանում էին լինել ավելին, քան պարզապես հեռախոսակապ ու ինտերնետ տրամադրող ընկերություն։
«Էրիքսոն»-ն այդ ընթացքում մտահաղացել էր հեռուստացույցի «քեթչ-ափ»-ի գաղափարը եւ ուզում էին այն փորձարկել որեւէ երկրում։ Մեզ հաջողվեց նրանց համոզել ու այդ տեխնոլոգիաները մուտք գործեցին մեր երկիր՝ վերափոխելով հեռուստացույցի հնարավորությունների մասին պատկերացումները»,- պատմում է Գուրգենը։
Պնդում է, որ Ucom-ի բրենդի զարգացման մեջ այդ տեխնոլոգիան շատ կարեւոր դեր խաղաց։ Դրանից հետո ցանկացած փակ քննարկման ժամանակ հարց է հնչում՝ թե ինչ նոր տեխնոլոգիական լուծումներ կան, որոնք կարելի է Հայաստան բերել կամ այստեղ ստեղծել։
Ահա այդպես էլ ծնվեց «Ինովացիայի եւ տեխնոլոգիաների առաջին տարածաշրջանային պարկ»-ը ստեղծելու գաղափարը։
Ինովացիայի եւ տեխնոլոգիաների պարկը
Հարվարդի իմ դասախոսներից մեկն անընդհատ ուսումնասիրում էր նորարարական ընկերություններն ու խոսում այդ մասին։ Սկսեցի թեմայով ավելի շատ հետաքրքրվել, եւ ինքս ինձ համար բացահայտեցի, որ համաշխարհային տարբեր ինդուստրիաները շարունակական տրանսֆորմացիների մեջ են։
Այդպես էլ հասունացել է գաղափարը՝ ստեղծել այնպիսի էկոհամակարգ, որտեղ կարող են հայտնվել ե՛ւ ՏՏ, ե՛ւ ինժեներական, ֆինանսական, բանկային, առողջապահական, ռազմական, գյուղատնտեսական, հանքարդյունաբերական, մեդիա եւ հեռահաղորդակցության ոլորտների ընկերությունները։
Այն լինելու է բաց բաժնետիրական մոդելով եւ բաց է լինելու նորարարությունների ոլորտում ներդրում անելու ցանկություն ունեցող բոլոր ընկերությունների համար։
Մենք երազում ենք, որ Հայաստանը հայտնվի նորարարությունների քարտեզում եւ սա հրաշալի հնարավորություն կլինի իրականացնելու դա։
Ուսանողական բիզնեսից մինչեւ մեծ ընկերությունների ղեկավար
Այս ճանապարհին կարեւոր էր թիմն ու այն մարդիկ, որոնք ինձ շրջապատում էին։
«Գալաքսի»-ի 15 բրենդները ստեղծվել են զրոյից ու անցնելով երեք փուլերով։ Առաջինը գաղափարի գեներացման փուլն էր, երբ պրպտել են շուկան ու հասկացել, թե ինչ չկա եւ ինչի մասին պետք է լինի բիզնեսը։ Երկրորդը զարգացման փուլն էր։ Ուսումնասիրել են շուկայի բացերը, մշակել ռազմավարություն, կազմել բիզնես պլան, փնտրել գործընկերներ, ներդրողներ, ձեւավորել են մենեջմենթի թիմը։ Երրորդ փուլում թիմերը սկսել են գործառնական կառավարումը։ Վերջում՝ «Գալաքսին» որպես խորհրդի կառավարիչ, սկսել է հետեւել ընթացքին։
Շատ ծիծաղելի պատմություն է, բայց ժամացույցների խանութ բացելու համար ես ու եղբայրս երեք տարի շարունակ գնում էինք Բազել ու առանց ամաչելու բոլոր բրենդների դռները թակելով ասում էինք, որ Հայաստանից ենք եւ բանկից ֆինանսավորում ունենք, ուզում ենք ժամացույցների խանութ բացել։ Մենք չունեինք բիզնես պլան կամ ռազմավարություն, եւ առաջին երկու տարին մի քանի րոպե մեզ լսելուց հետո՝ քաղաքավարի ճանապարհում էին։ Մենք չէինք հուսահատվում եւ հաջորդ տարի նորից էինք վերադառնում եւ ամենածիծաղելին այն էր, որ բոլորը մեզ հիշում են եւ բարձրաձայն ասում էին՝ «նորից այն երկու եղբայրներն են Հայաստանից»։
«Գալաքսի» ընկերությունում աշխատող մարդիկ
Մենք փորձում ենք գտնել բնագավառների չեմպիոններին ու բերել այստեղ։ Որպես ղեկավար՝ երբեւէ չպետք է վախենաս, որ քեզ հետ քեզանից ավելի խելացի մարդիկ են աշխատում։ Սա շատ կարեւոր է։ Միշտ պետք է հիշել, որ բազմաթիվ բաներ չգիտես, որ շատ բաներ նոր-նոր ես սովորում եւ որ քո գործառույթը կազմակերպչական է։ Քո շրջապատում որքան շատ են խելացի մարդիկ, այնքան շատ կարող ես նրանց թույլ տալ՝ զբաղվելու իրենց գործով։
Գործարարն ասում է, որ «Գալաքսի ընկերությունների խումբը» Հայաստանում եւ հայաստանյան բիզնես աշխարհում փոխել է խաղի կանոնները։ Այն ստեղծել է նոր մրցակցության կանոններ՝ բարելավվելով իր ծառայությունների մատուցման որակը, իր առջեւ դնելով նորարարական մարտահրավերներ։
Ընկերությունը կարեւորում է վերապատրաստումները, մեծ տեղ է հատկացնում թրեյնինգներին։
Զոհաբերություններ հանուն հաջողության
Հաջողակ գործարարը զոհաբերում է ամենաթանկը՝ ժամանակը։
Ըստ Գուրգեն Խաչատրյանի՝ ընկերության ռազմավարությունը պետք է ապահովի ամենակարեւորը՝ մոտիվացիան։ Գործարարն այն կարծիքին է, որ հանուն լավ գաղափարի մարդիկ զոհաբերում են իրենց ժամանակը, եւ սա միշտ պետք է հաշվի առնել։
Խոսելով հաջողակ գործարարի հաջողության կանոններից՝ առանձնացնում է չորսը՝ պետք է ազնիվ լինել, չվախենալ սխալվելուց, փորձել ցանկությունն իրականացնել, առաջին ձախողումից հետո ոչ թե պետք է հանձնվել, այլ փորձել հասկանալ պատճառներն ու այն դասը, որը դրա արդյունքում կարող ես յուրացնել։

Gurgen Khachatryan: Our dream is to see Armenia on the innovation map
Banks.am has sat down for a talk with Gurgen Khachatryan, co-founder of Galaxy Group of Companies and Chairman of the Board of Directors at Ucom, who spoke about the challenges of entrepreneurship in Armenia.
The Galaxy group unites 15 companies and employs over 3000 people as of December 2018. The average monthly salary at Galaxy companies makes AMD 315,000. The group operates in IT, broadcasting, sales, service, and real estate sectors in Armenia.
The office
“The Swedes decided to work until noon on Friday. They’re increasing the week-end.”
“Do you always work on week-end?
“I often do, but I try to keep Sundays for my family, my daughters and friends. I’m very busy during the working days, but sometimes I manage to find time to take my kids home from school and kindergarten.”
We meet Gurgen Khachatryan in his office on 1 Kiyevyan St. on Saturday, at 14:30. A fresh issue of The Economist, the paintings on the walls and the bookcase are the first things that catch our attention in Khachatryan’s office.
He says he has been reading a lot in recent times. A few weeks ago he finished the “Collective Genius”, now he is reading Yuval Noah Harari’s “21 Lessons for the 21st Century”.
Sport and art
“Sport is very important. It awakens your ability to fight for your goals and teaches you to work in a team and develop your willpower.”
Khachatryan plays football and tennis in free time. He doesn’t play professionally, but he is a big fan of team sports. His daughters inherited this love for sport: the elder plays tennis, the other is enrolled in figure skating class.
Khachatryan has fondness for art as well, especially for the works of Armenian painters. He insists he can recognize Armenian visual arts at once by the colour palette.
“When I finally decide to hang the painting on the wall, it means the painting has a special meaning, history for me. I am convinced that people of art live in a different world. You cannot just love art, you have to study it.”
With that remark, Khachatryan points at the painting in the corner of the room.
Friends
“I share with them how my day went, what I think, and we speak the same language. Many of my friends are people I met in school and university, and their children are friends with my children now.”
For Khachatryan, honesty and selflessness are key values in friendship. According to him, business environment makes it very difficult to make friends.
“It’s important to understand the language they prefer to speak, in figurative meaning, and speak it to them. You need to have principles and be flexible in the business environment, and understand the individual interests and expectations in the given relationship.”
The lesson taught by Harvard
“Harvard was the place where I realized that all large and small companies are facing the same problems and challenges in any corner of the world.”
Khachatryan believes that Harvard Business School teaches leadership skills that you cannot learn in any other higher education institution. It also provides an environment of equality for everyone, which teaches the art of flexibility in communication.
The lesson taught by life
“It is very important to have consistency and never back down.”
Khachatryan came across some curious statistics while studying at Harvard: 80-90% of people starting a business fail and wash their hands of the matter, thinking themselves to be a failure. The other 10-20% decide to try again, and the possibility of failure drastically drops in their case.
“Mistakes can’t hold you back from achieving your goal. Every mistake is a beginning of a new business. Don’t forget that details matter. They are the foundation of success.”
The first business and the first failure
“I had my first business experience while in the university. I was a freshman, my friend and I really wanted to found a business to have our own income.”
Gurgen and his friend decided to open a catering point in a park in Yerevan. They organized everything and sold ice-cream and juice after classes. Their daily profit never made more than AMD 35,000-50,000, and they had to close the failed business. Later they realized that the lessons they learned were more important than the money.
“One of the lessons we learned at that time was social responsibility. It really matters. If you are an entrepreneur and a taxpayer, you have to work responsibly.”
Social responsibility
“Each company in the Galaxy group has a share of social responsibility.”
That is what made them think about opening a fund, Gurgen Khachatryan says. They plan to launch Galaxy Foundation in the near future.
The foundation will focus on educational, cultural and social programs, all of which should be innovative. The companies of Galaxy group also plan to implement innovative programs in public schools in cooperation with the Ministry of Education.
The importance of innovation
“I believe that Armenia’s small size and limited opportunities are actually an advantage and we should use it.”
In 2008-2009, the team of Ucom, where Gurgen works as Chairman of the Board of Directors, negotiated with the Swedish company Ericsson to import their new technologies into Armenia. They wanted to be more than a telephone and internet operator.
“Ericsson came up with the idea of TV catch-up service at that time and wanted to test it. We convinced them to choose Armenia and imported the technology, which changed the notion of the possibilities of television.”
According to Khachatryan, that technology played a significant role in development of Ucom brand. Since then, at every private meeting the board members ask: what new technologies are there? Can these technologies be imported or created in Armenia?
That is how they came up with the idea to open the first regional Innovation and Technology Park.
Innovation and Technology Park
“One of my professors at Harvard studied innovative technologies and always spoke about them. The topic seemed appealing, so I started researching it and found out that various industries worldwide were going through continuous transformations.”
That is why Gurgen thought of creating an ecosystem that would include IT, engineering, financial, banking, healthcare, military, agricultural, industrial media and broadcasting companies.
He also decided that it should be publicly owned and should remain open for all companies willing to invest in innovations.
“Our dream is to see Armenia on the innovation map, and this is a great opportunity to make it happen.”
From young entrepreneur to head of large corporation
“On that journey, the team and the people I surrounded myself with were the key factor.”
All 15 brands of the Galaxy group were created from scratch, in three phases. The first was the idea generation, when they researched the market, defined their niche and decided what the new business should be about. The second phase was the development. They put together a strategy and a business plan, found partners and investors, and formed the management team. Finally, the operation kicked off and Galaxy took on the oversight as the chair of the board.
“It is a funny story. My brother and I wanted to open a watch store, so we would travel to Basel, knock the doors of all brands without a hint of embarrassment and say: “Hello, we’re from Armenia, we have secured financing from the bank and we want to open a watch store.” We had no business plan or strategy, so for the first two years, the brands would listen to us and show us the door politely. We did not become discouraged and returned the following year to try again. The funniest point is that everyone remembered us. They said: “Ah, here come again those two brothers from Armenia.””
The staff of Galaxy
“We try to find champions in their respective fields and bring them to our company. As a leader, you should never be afraid of working with people who are smarter than you. It is very important. You should keep in mind that you don’t know many things, you are just learning many others, and your function is organizational. The more clever people work for you, the easier it is for you to give them freedom in their work.”
According to Gurgen Khachatryan, Galaxy Group of Companies has changed the rules of the game in Armenia’s business ecosystem. It created new rules of competition by improving the quality of service and tackling innovative challenges.
Moreover, Galaxy attaches importance to retraining and training events.
Sacrifice for success
“A successful entrepreneur sacrifices the most valuable thing – the time.”
According to Gurgen Khachatryan, the business strategy has to secure the most important factor – motivation. He believes that people sacrifice their time for a good idea and it should be taken into account.
Khachatryan names four rules of a successful entrepreneur: be honest, try to make your dreams come true, don’t be afraid of mistakes, and don’t give up after the first setback. Instead, says Gurgen Khachatryan, analyze it and figure out why it happened and what lesson you can learn from it.