«Գալաքսի» ընկերությունների խումբն ու Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանը (ՀՖՀՀ) այսուհետ կհամագործակցեն նոր ձևաչափով: «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանն ու Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի ռեկտոր Սալվա Նակուզին ապրիլի 14-ին ստորագրեցին Փոխըմբռնման հուշագիր համագործակցությունն ընդլայնելու և համատեղ նախագծեր իրականացնելու նպատակով:
Միահյուսելով երկու առաջատար կազմակերպությունների ներուժը, առաջավոր փորձն ու գիտելիքը՝ իրականացվելու են կրթական նախագծեր, ճանաչողական այցեր, փորձի փոխանակում՝ ի շահ Հայաստանի տնտեսության և հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացման:
«Երկրի տնտեսության զարգացման գործում որակյալ կրթություն ստացած և մրցունակ երիտասարդության դերն առանցքային է: Այս իմաստով մեծապես կարևորում ենք ուսանողությանը լավագույն փորձի ու գիտելիքի փոխանցումը: Փոխըմբռնման այս հուշագրի ստորագրմամբ բացվում են «Գալաքսի» խմբի «դռները» Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի ուսանողների առջև՝ հնարավորություն ստեղծելով բուհում ստացած գիտելիքը հարստացնել կիրառական փորձառությամբ»,- ասաց «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն  Արամ Խաչատրյանը:
Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի ուսանողները հնարավորություն կստանան իրենց պրակտիկան անցնել «Գալաքսի» ընկերությունների խմբում, ինչպես նաև այցելելով ընկերություններ` ծանոթանալ «Գալաքսիի» բիզնես գործառնություններին ու կորպորատիվ մշակույթին:
«Ձեռնարկությունների և մասնագիտական աշխարհի հետ կապը գտնվում է ՀՖՀՀ-ի կրթական ռազմավարության հիմքում ավելի քան քսան տարի: Մեր համալսարանը չէր ունենա նույն հաջողությունն առանց ընկերությունների վստահության և ուսանողների կրթման ու աշխատանքի տեղավորման գործում նրանց ներգրավվածության: «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի հետ հուշագրի ստորագրումը լիովին համապատասխանում է մեր մոտեցումներին: ՀՖՀՀ-ի ուսանողներն այսկերպ կօգտվեն «Գալաքսի»-ի գերազանց որակի՝ ազգային ու միջազգային ազդեցությունից»,- նշեց  Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի ռեկտոր Սալվա Նակուզին:
Սույն համագործակցության շրջանակներում կողմերը նաև պայմանավորվել են նախաձեռնել համատեղ այլ միջոցառումներ, այդ թվում ապահովելով «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի ղեկավար կազմի կողմից դասախոսությունների անցկացում Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի ուսանողների համար
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հանդիսանում է Հայաստանի խոշոր գործատուներից ու հարկատուներից մեկը: Իր գործունեության շուրջ 24 տարվա ընթացքում «Գալաքսին» ստեղծել ու զարգացրել է 15 բիզնեսներ տարածաշրջանում` ապահովելով կառավարումը և ռազմավարական զարգացումը։ Բոլոր ընկերությունների հաջողության գործոններն են եղել ոլորտային նորարարությունը, արդյունավետ թիմային ներգրավվածությունը և շարունակական ուսուցման հիման վրա մշակված պատասխանատու բիզնես մշակույթը:
«Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան» հիմնադրամը (ՀՖՀՀ) Հայաստանի առաջատար բարձրագույն ուսումնական հաստատություններից  մեկն է։ ՀՖՀՀ-ն շնորհում է երկու պետական դիպլոմ՝ հայկական և ֆրանսիական (եվրոպական): Համալսարանի ակադեմիական գործընկերներն են  Ժան Մուլեն Լիոն 3 համալսարանը և Թուլուզ 3 Պոլ Սաբատիե համալսարանը։ ՀՖՀՀ-ն ներկայումս ունի շուրջ 2000 ուսանող, մեկ տասնյակ դոկտորանտներ և ավելի քան 2700 շրջանավարտ։ ՀՖՀՀ-ի հաջողության վկայականն է շրջանավարտների աշխատանքի տեղավորման ցուցանիշը: Ըստ 2021թ․-ի շրջանավարտների շրջանում անցկացված հարցման՝ վերջիններիս ընդամենը 4%-ն է գտնվում աշխատանքի որոնման ակտիվ փուլում:

Galaxy Group of Companies and the “Fondation Université Française en Arménie” (UFAR) have entered into a new format of cooperation. Aram Khachatryan, Co-Founder and Chief Executive Officer of Galaxy Group of Companies, and Salwa Nacouzi, Rector of UFAR, have signed a Memorandum of Understanding to expand their collaboration and jointly implement projects.
Leveraging the potential, advanced experience, and knowledge of these two leading organizations, educational projects, familiarization visits, and exchange of experiences will be implemented to benefit the Armenian economy and foster the development of Armenian-French relations.
Aram Khachatryan, Co-Founder and CEO of Galaxy Group of Companies, emphasized the significance of quality education and competitive youth in the development of the country’s economy. He stated, “With the signing of this Memorandum of Understanding, the doors of Galaxy Group are open to the students of UFAR, creating an opportunity to enrich the knowledge gained at the university with practical experience.”
As part of this cooperation, students of UFAR will have the opportunity to take internships in Galaxy Group of Companies, as well as visit its companies to learn about their business operations and corporate culture.
Salwa Nacouzi, Rector of UFAR, expressed the university’s commitment to connecting with the business and professional world, which has been at the core of its educational strategy for over two decades. She stated, “Signing a memorandum with Galaxy Group of Companies fully corresponds to our approach. In this way, the students of UFAR will benefit from the excellent quality of Galaxy Group and its national as well as international influence.”
In addition to internships and familiarization visits, the parties have also agreed to initiate other joint activities, including providing lectures by the management staff of Galaxy Group of Companies for the students of UFAR.
Galaxy Group of Companies is one of the largest employers and taxpayers in Armenia. throughout its 20+ years of operations, Galaxy Group has created and developed 15 businesses in Armenia, Georgia, and Belarus, providing management and strategic development. The success factors of all companies have been sectoral innovation, effective team engagement and the responsible business culture developed on the basis of continuous learning.
The Fondation Université Française en Arménie (UFAR) is a prestigious higher education institution in Armenia, renowned for its academic excellence. UFAR awards two state diplomas, both Armenian and French (European), and maintains strong academic partnerships with Université Jean Moulin Lyon 3 and Université Toulouse III – Paul Sabatier. With an enrollment of approximately 2,000 students, a dozen doctoral candidates, and over 2,700 successful graduates, UFAR has established itself as a leading institution in the region.
One of the key indicators of UFAR’s success is the high employment rate of its graduates. According to a recent survey of the Class of 2021, a mere 4% of graduates are actively seeking employment, highlighting the strong career prospects and opportunities available to UFAR alumni. This accomplishment reflects the university’s commitment to providing students with a quality education that equips them with the skills and knowledge necessary to thrive in the job market.