ԽՈՆԱՐՀՈՒՄ ՀԱՅՐԵՆԻՔԻ ՊԱՇՏՊԱՆԻՆ
Մեր երկիրը, ողջ հայ ազգն այս ծանր օրերին ապրում է իր նորագույն պատմության ամենաողբերգական էջերից մեկը։ Մենք կրել ենք մարդկային, տարածքային, հոգևոր, մշակութային անդառնալի կորուստներ։ Մեր կողքին ապրող բազմաթիվ լուսավոր անուններ դարձել են հավերժի ճամփորդներ՝ իրենց կյանքը տալով հանուն հայրենիքի փրկության։ Խորը ցավով հայտնում ենք, որ հայրենիքի պաշտպանության համար իրենց կյանքը զոհեցին նաև «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի մեր աշխատակիցներից։ Դժվար է այս պահին գտնել սփոփանքի խոսքեր։ Մենք խոնարհվում ենք նրանց վառ հիշատակի առջև, և ցանկանում ենք ևս մեկ անգամ հիշել մեր հերոսացած գործընկերների անցած ուղին, կարճ, սակայն սխրանքներով լի անձնազոհ ճանապարհը։
Հավե՛րժ փառք և խոնարհում մեր հերոսներին։
Սարգիս Պողոսի Ավետիսյան
(24.11.1993 – 27.10.2020)
Ծնվել է 1993 թվականի նոյեմբերի 24-ին։
Սարգիսն աշխատում էր Ucom ընկերությում՝ որպես ՏՏ բիլինգի գործառնությունների ինժեներ։ Իր հմտությունների և անձնային որակների շնորհիվ շատ կարճ ժամանակահատվածում կարողացել է գրանցել մասնագիտական աճ ընկերությունում: Սովորել է ԵՊՀ Մաթեմատիկայի ֆակուլտետում: Սեպտեմբերի 29-ից եղել է մարտադաշտի կիզակետում և մինչև հոկտեմբերի 27-ը կռիվ է տվել հանուն հայրենիքի: Զոհվել է, սեփական մարմնով ընկերոջ կյանքը փրկելիս: Ծառայել է որպես շարքային, սակայն մարտի դաշտում իրականացրել է հրամանատարական աշխատանք:
Սարգիսը նվիրված, ընկերասեր, ուշադիր և հոգատար էր բոլորի հանդեպ:
Շանթ Գուրգենի Նավոյան
(14.12.2001-10.10.2020)
Ծնվել է 2001 թվականի դեկտեմբերի 14 -ին Երևանում:
Շանթն աշխատում էր Ucom ընկերությում՝ որպես ակտիվ վաճառքի գործակալ։ Սովորել է Երևանի «Էլիտա» դպրոցում (2007-2019թթ․), միաժամանակ 2013-2016 թվականներին սովորել է «Թումո» կենտրոնում, այնուհետև Շանթն ընդունվել էր ՀՖՀՀ 2019թ․-ին։ Մեկ կիսամյակ սովորելուց հետո՝ ձմռանը, մեկնել է ծառայության: Շանթը զբաղվում էր լուսանկարչությամբ, և նպատակ ուներ դառնալու նաև ռեժիսոր։
Շանթ Նավոյանի ուղղությամբ եկող առաջին արկն իր վրա է վերցրել նռնենին, երկրորդ անգամ փրկվել չհաջողվեց:
Շանթի մասին պատմող հոլովակը կարող եք դիտել այստեղ։
Սամվել Գևորգի Խաչատրյան
(28.02.1999 – 11.10.2020)
Ծնվել է 1999 թվականի փետրվարի 28-ին Երևանում:
Սամվելն աշխատում էր Ucom ընկերությում՝ որպես ակտիվ վաճառքի գործակալ։ Սովորել է Երևանի համար 128 միջնակարգ դպրոցում, այնուհետև ուսումը շարունակել Երևանի համար 29 ավագ դպրոցում: Զբաղվել է մարտարվեստով, սակայն սպորտում ավելի հետաքրքրված էր բասկետբոլով, այդ իսկ պատճառով 2016 թվականին ընդունվել է Հայաստանի Ֆիզիկական Կուլտուրայի համալսարանի բասկետբոլի բաժին` անվճար: 2020 թվականին, ավարտելով համալսարանը, զորակոչվեց բանակ:
Սամվելը պարտադիր ժամկետային ծառայության անցավ ՀՀ ՊՆ Մեղրիի N զորամասում: Պատերազմը սկսվելուց օրեր անց իրենց զորամասում  սկսվեց զինվորների հավաքագրում: Չնայած նորակոչիկ լինելու հանգամանքին` հոկտեմբերի 3-ին Սամվելը ևս մեկնեց Արցախ: Շուրջ 10 օր նա կռվել է Ջրականի (Ջաբրայիլ) ամենաթեժ դիրքերում և դեռևս չտիրապետելով զինվորական որևէ զենքի` նա դարձել էր հրետանային մարտկոցի հեռաչափորդ: Բոլորից գաղտնի պահելով իր տեղն ու գործողությունները, Սամվելը ցուցաբերում էր բացարձակ հանգստություն: Զինակից ընկերները պատմում են, որ Սամվելը զինվորներին օգնել է տեղանքի կողմնորոշման, դեղորայքի  և բուժօգնության տրամադրման գործում: Հոկտեմբերի 11-ին փրկելով ընկերների կյանքը նա  իր վրա է վերցրել ականի բեկորները և զոհվել: Երկու ամսվա զինծառայող Սամվել Խաչատրյանը Արցախյան պատերազմում զոհվեց հանուն հայրենիքի պաշտպանության:
Արեն Չատինյան Արթուրի
(11.08.2000-21.10.2020)
Ծնվել է 2000թ-ի օգոստոսի 11-ին Ստեփանավանում։
Արենն աշխատել է Սանտաֆե սրճարանում 2017թ-ից: Առաջին տարում ընդունվել է որպես խաղավար, հաջորդ տարի՝ որպես մատուցողի օգնական, 2019թ-ին դարձել է օգնականների ավագ և միաժամանակ մատուցող: Ընկերության ամենաակտիվ, նվիրված և սրտացավ աշխատակիցներից մեկն է եղել:
Կյանքով լեցուն, նպատակասլաց, պայքարող և երբեք չհուսալքվող երիտասարդ էր Արենը:
Երեւանի Օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջի սան  էր, հանդես էր գալիս 61 կգ քաշային կարգում: Եղել է 2015-2016 թթ. պատանիների Հայաստանի չեմպիոն, 2017-2018թթ. երիտասարդների Հայաստանի չեմպիոն եւ 2019 թվականի մեծահասակների Հայաստանի չեմպիոն: 2019 թվականին ընդգրկվել է ազգային հավաքականում, սակայն մեկնել է զինծառայության:
Արենը ծառայության մեկնեց 2019 թվականի հուլիսի 2-ին: Հետախույզ, սերժանտ էր, ապա ավագ սերժանտի կոչում էր ստացել: Ծառայությունն անցնում էր Մեղրի՝ Ագարակի զորամասում: Պատերազմի սկսվելու հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 28-ին, տեղափոխվել է Ջաբրայիլ: Մինչև հոկտեմբերի 21-ը եղել է կռվի դաշտում, մի շարք հերոսական սխրանքներ է գործել՝ դիրքեր ազատագրել իր ջոկատով: Արենը զոհվել է հոկտեմբերի 21-ին: Համառ մարտերի ժամանակ ուսի հրազենային  վիրավորում է ստացել: Վիրակապել են եւ այդպես վիրավոր շարունակել է մնալ կռվի դաշտում: 4 հետախույզ ընկերներով 3 դիրք են ազատագրել: Վերջին ազատագրված դիրքում, մինչ իրենց օգնության հասնող ջոկատի ժամանելը,  ԱԹՍ-ից բեկորային հարված է ստացել մեջքին և անմահացել:
Հետմահու պարգևատրվել է արիության շքանշանով:
Ազատ Մելքոնի Մաջարյան
(30.10.2000-24.10.2020)
Ծնվել է 2000թ-ի հոկտեմբերի 30-ին Երևանում:
Աշխատել է Պահեստ33-ում որպես մատուցողի օգնական: Անսահման համես, զուսպ, կշռադատված երիտասարդ, որը ցանկանում էր դառնալ դատավոր:Սովորում էր Խ.Աբովյանի պետական մանկավարժական համալսարանում, իրավագիտության ֆակուլտետում՝ բարձր առաջադիմությամբ: Ուներ մեծ նպատակներ, հատկապես մասնագիտական ոլորտում խորանալու, զարգանալու: Ազատը ծառայության էր անցել 2019թ-ի հունվարին՝ ԼՂՀ Մարտունի 2-ում: Եղել է շարքային զինծառայող: 2021թ-ի հունվարին պետք է զորացրվեր: Պատերազմի օրերին եղել է հենց Մարտունիում: Զոհվել է հոկտեմբերի 24-ին: ԱԹՍ-ից բեկորային հարված է ստացել և անմահացել:

In Memory of the Defenders of Our Homeland
In these difficult days, our whole nation is going through one of the most tragic events in its recent history. We have suffered irreversible human, territorial, emotional and cultural losses. Many of the bright people we have known are now eternally gone, having sacrificed their lives for the salvation of our homeland. We are deeply saddened to announce that we have fallen servicemen among Galaxy Group’s community, who honorably gave their lives in line of duty for the greater good of their country. It is incredibly difficult to find words of consolation at this moment but we bow before them and honor their memory. We want to once again remember the heroics of our colleagues, the short yet self-sacrificing and heroic path that they took.
Eternal glory to our heroes, you will never truly vanish from our hearts…
Sargis Poghosi Avetisyan
(24.11.1993 – 27.10.2020)
Born on November 24, 1993.
Sargis worked at Ucom as an IT billing operations engineer. Thanks to his skills and personal qualities, he was able to accomplish professional growth in the company in a very short period of time. He studied at YSU Faculty of Mathematics. From September 29, he was in the center of the battlefield and until October 27 he fought for our homeland. He died while saving his friend’s life with his own body. He served as a private, yet commanded the battlefield during the war. Sargis was devoted, friendly, attentive and caring towards everyone.
Shant Gurgeni Navoyan
(14.12.2001 – 10.10.2020)
Born on December 14, 2001, Yerevan.
Shant worked at Ucom as an active sales agent. He studied at the “Elite” school in Yerevan (2007-2019,), simultaneously, during 2013-2016, he studied at the “Tumo” center. Afterwards, Shant was admitted to UFAR in 2019. After studying for one semester, he left for service in the winter. Shant was interested in photography and he intended to become a movie director one day. Shant managed to survive the first projectile coming in his direction, but unfortunately couldn’t do so the second time.
Here is a video that can watch about Shant.
Samvel Gevorgi Khachatryan
(28.02.1999-11.10.2020)
Born on February 28, 1999, Yerevan.
Samvel worked at Ucom as an active sales agent. He studied at N128 Basic School After Lev Tolstoy in Yerevan, then continued his education at N29 High School After Andranik Margaryan in Yerevan. He was involved in martial arts but was more interested in basketball, that is why in 2016 he entered the basketball department of the Armenian State Institute of Physical Culture and Sport with an athletic scholarship. In 2020, after graduating from the university, he was drafted to the army. Samvel entered compulsory military service in Meghri N military unit of the RA Ministry of Defense. Days after the start of the war, the recruitment of soldiers began in their military unit. Despite being a recruit, on October 3, Samvel left for Artsakh. For about 10 days he fought in the most dangerous war zones of Jrakan (Jabrail), not yet possessing any skills of military weaponry, he became a remote controller of an artillery battery. Keeping his whereabouts and actions secret from everyone, Samvel showed absolute calmness. Friends of the soldier say that Samvel helped the soldiers with the orientation of the area, the provision of medicine and medical care.
On October 11, while saving the lives of his friends, he was killed by landmine fragments. The two-month soldier, Samvel Khachatryan, died in the Artsakh war for the defense of the homeland.
Aren Arturi Chatinyan
(11.08.2000 – 21.10.2020)
Born in August 11, 2000, Yerevan․
Aren had worked at the Santafe Cafe since 2017. In the first year he was hired as a game moderator, the next year as an assistant waiter and in 2019 he became a senior assistant waiter. He was one of the most active, dedicated and compassionate employees of the company. Aren was full of life, purposeful and a fighter who never gave up.
He was a student of the Yerevan State Sports College of Olympic Reserve, competing in the 61 kg weight category. From 2015-2016, he was the Armenian Junior Champion, from 2017-2018 Armenian Youth Champion and in 2019 Armenian Adult Champion. In 2019 he joined the national team, but left for military service.
Aren left for service on July 2, 2019. He was a sergeant spy, then a senior sergeant. The service took place in Meghri, Agarak military unit. The day after the start of the war, on September 28, he moved to Jabrayil. Until October 21, he was on the battlefield, performing a number of heroic feats to liberate positions with his detachment. Aren died on October 21. He received a gunshot wound to the shoulder during a resilient fight. He was bandaged and remained wounded on the battlefield. 3 positions were liberated with his 4 spy friends. In the last liberated position, before the arrival of the detachment coming to their aid, he received a shrapnel blow from a drone strike and died in action.
He was posthumously awarded the Medal of Courage.
Azat Melkoni Majaryan
(30.10.2000 – 24.10.2020)
Born on October 30, 2000, Yerevan.
Azat worked at Pahest33 as an assistant waiter. An extremely modest, reserved and rational young man who wanted to become a judge.
He studied at the Armenian State Pedagogical University After Khachatur Abovyan, Faculty of Law. He had great ambitions, especially to deepen and develop in his professional field.
Azat entered the service in January 2019 in Martuni 2, NKR. He was a private and was due for separation in January 2021. During the war he was in Martuni. Died on October 24. Several combat vehicles transporting them were exploded by drone strikes. He received a shrapnel wound to the head and died on the front.