«Գալաքսին» թիմով հաջողության հասնելու պատմություն է. Արամ Խաչատրյան
«Փոքր թիմից` Հայաստանի խոշոր գործատու». «Առկա» և «Նովոստի Արմենիա» լրատվական գործակալությունների հետ զրույցում «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանն ամփոփել է ընկերության 22 տարվա գործունեությունը։
«ԱՌԿԱ». «Գալաքսին» վերջերս նշեց իր հիմնադրման 22-ամյակը և հայտարարեց բիզնես ու սոցիալական նախագծերը նոր թափով սկսելու մտադրությունների մասին։ Եթե փորձենք հետահայաց ամփոփել այս ամբողջ ժամանակահատվածը, ինչպե՞ս կբնութագրեիք այս երկար ուղին՝ որպես «Գալաքսիի» համահիմնադիր։
Ա. Խաչատրյան. Թեև դժվար է, միգուցե անհնար՝ մի քանի բառով ամփոփել 22 տարին, բայց կարծում եմ՝ այս ամբողջ ժամանակահատվածը թիմով հաջողության հասնելու պատմություն է։ Ինձ համար վերահաստատել եմ՝ ցանկացած իրավիճակում նախևառաջ պետք է ապավինես քո և թիմի ուժերին։ Եվ որ հավաքական ներուժով ու գիտելիքով կարելի է հասնել անհնար թվացող նշաձողի։ Իսկ գիտելիքը հատկապես ծնվում է փորձից՝ բիզնես մրցակցությունից, հաջողություններից, ձախողումներից, մարտահրավերներից ու դրանք հաղթահարելու տարբեր ճանապարհներն անցնելուց։
Ինձ համար «Գալաքսիի» 22-ամյակը թիմային այս բանաձևի խորհուրդն ունի, և հենց այդ արժեքային հենքով ենք մենք ձևակերպել մեր մյուս տարվա նախագծերը։ Դրանք միտված են բիզնեսի զարգացմանը, հասարակական առողջացմանը, Հայաստանի տնտեսության վերականգնմանն ու առաջընթացին։
Կարծում եմ՝ այս օրակարգի համար մենք ունենք ինստիտուցիոնալ ամուր ժառանգություն։ Այդ համատեքստում կարող եմ ընդգծել հատկապես «Գալաքսիի» հաստատուն աճն ու տրանսֆորմացիաները` հայաստանյան ընկերությունից դեպի տարածաշրջանային ներկայացվածություն ունեցող ընկերությունների խումբ, կոմերցիոն ընկերությունից՝ սոցիալապես պատասխանատու բիզնես, փոքր թիմից` Հայաստանի խոշոր գործատու։
«Գալաքսին» նշեց իր 22-ամյակը ռոք-դասական համերգով՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ։
«ԱՌԿԱ». Նախորդ տարին դժվարագույնն էր՝  համավարակ, ճգնաժամ, պատերազմ, և հետևանքները մեղմելու համար դեռևս շատ ժամանակ կպահանջվի։ Ինչպե՞ս է ազդել այս ամենը բիզնեսի վրա՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ձեր հոլդինգային ընկերության կազմի ներքո հանդես են գալիս Հայաստանի ավելի քան 10 խոշոր ընկերություններ։
Ա. Խաչատրյան. Իսկապես, մարտահրավերների ծավալն աննախադեպ էր, բոլորիս համար կորուստները՝ աննկարագրելի։ Դժվար է եղել աշխատելը, հատկապես, երբ այդ մեծագույն խնդիրներից բացի, ունեցել ենք նաև կորպորատիվ ճգնաժամներ։ Սակայն փորձել ենք և կարողացել ենք պահպանել թիմային ոգին, հնարավոր ջանքեր ներդնել՝ մեղմելու ճգնաժամերի հետևանքները և, ի վերջո, աշխատել գիտակցումով, որ յուրաքանչյուրս ներդրում ունի Հայաստանի տնտեսական կայունության ապահովման, տնտեսության վերականգնման գործում։
Նոր ռազմավարություն է մշակվել՝ նպատակ ունենալով արձագանքել նոր որակի մարտահրավերներին ու խթանել «Գալաքսիի» խմբի կազմում հանդես եկող ընկերությունների շարունակական աճը։ Միայն նախորդ տարվա ընթացքում պետական բյուջե հարկերի տեսքով «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը վճարել է ավելի քան 11,5 միլիարդ ՀՀ դրամ (ավելի քան 22 միլիոն ԱՄՆ դոլար), իսկ տեղական շուկայից գնումները կազմել են մոտ 36 մլն ԱՄՆ դոլար: Մենք նաև կարողացել ենք ապահովել բիզնեսի շարունակականությունը՝ պահպանելով տարբեր փուլերում գտնվող նախագծերի կայուն զարգացումը։
«ԱՌԿԱ». Ըստ երևույթին, «Գալաքսիի» կազմում հանդես գալը մրցակցային առավելություն է տրամադրում ընկերություններին՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ մեծ համակարգի մաս կազմելը վստահաբար ավելի ամուր հենք է ապահովում։ Հետաքրքիր է՝ ի՞նչ սկզբունքներով եք առաջնորդվում ինստիտուցիոնալ կառավարում իրականացնելիս։
Ա. Խաչատրյան. «Գալաքսին»՝ որպես հոլդինգային ընկերություն, առաջադրում է ռազմավարական զարգացման ուղենիշները, համապատասխան բիզնես պրոցեսներով ու ընթացակարգերով նպաստում ողջ էկոհամակարգի կայուն գործառնությանը և, որպես այդպիսին, պետք է բոլորից առաջ հաշվի առնի բիզնես ռիսկերն ու ապահովի արդյունավետ կառավարում։ «Գալաքսիի» դերը սահմանվում է մեր ընկերությունների համար երեք կարևոր գործառույթների ապահովմամբ.
• աջակցություն՝ բոլոր փուլերում, ներառյալ թիմերի ստեղծումը, տարբեր շահառուների հետ գործընկերությունների հաստատումը, բանակցումը և այլն.
• կանոնակարգման ապահովում, ներառյալ ֆինանսական, թիմային առաջնորդման, մարքեթինգի, իրավաբանական ոլորտներում համապատասխան ընթացակարգերի ու սկզբունքների ներդրումն ու գործադրումը.
• վերահսկողություն՝ նպատակ ունենալով ապահովել բիզնեսի զարգացումը՝ համաձայն ռազմավարության։
Բազմաոլորտային ներգրավվածությունը նպաստում է փորձի փոխանակմանը, հնարավորության բազմազանություն է տալիս՝ սկսած աշխատուժի շուկայից, մատակարարների հետ բանակցելուց և այլն։ Այս իմաստով, գիտելիքի և փորձի շարունակական փոխանակումը ընկերությունների միջև առանցքային կետ է մեր ընկերությունների խմբի արդյունավետ զարգացման համար։
«ԱՌԿԱ». Բիզնես վարելու «Գալաքսիի» մոդելի մեջ է տեղավորվում նաև սոցիալական և տնտեսական ազդեցության զեկույցների պարբերական հրապարակումը։ Սա կարելի՞ է համարել նոր մշակույթի սկիզբ Հայաստանի տնտեսական կյանքում։
Ա. Խաչատրյան. Կլինի նոր սկիզբ, թե ոչ՝ չգիտեմ, բայց մենք հավատում ենք, որ դա հաստատապես արդյունավետ հաղորդակցման միջոց է Հայաստանի քաղաքացիների, բոլոր շահառուների՝ աշխատակիցների, սպառողների և մյուսների հետ։ Ու թեև հատուկ պահանջ չկա հրապարակելու հարկային, վարկային և այլ կարևորագույն տվյալներ ընկերության գործունեության մասին, այնուամենայնիվ, գոնե «Գալաքսիի» համար կարևոր է թափանցիկության բարձր մակարդակի ապահովումը։
Բացի այդ, մեր ռազմավարությունը նպատակ ունի ընդլայնել իրազեկվածությունը ինչպես «Գալաքսիից» դուրս, այնպես էլ Հայաստանում ու մեր տարածաշրջանային գրասենյակներում աշխատող թիմակիցների շրջանում, թե բազմաինդուստրիալ մեր ընկերությունը հավաքական ինչ ազդեցություն ունի տնտեսության վրա։
Իսկ մեր Խմբի ազդեցության պարագիծը բավական ընդգրկուն է։ Ուստի, որպես պատասխանատու բիզնես, փորձում ենք ապահովել բիզնես մշակույթի այնպիսի մակարդակ, որը բխում է հանրային շահերից և արտացոլում սոցիալ-տնտեսական ոլորտի բոլոր շահառուների շահերը։ Ավելին, մեր այդ մշակույթի բաղադրիչ ենք համարում նաև արդյունավետ կառավարման ապահովումը, շուկա նորարարություն բերելը, ինչպես նաև մարդկային կապիտալի զարգացումը «Գալաքսիի» ներսում, ինչը մյուս կողմից հանդիսանում է կարևոր արժեք տնտեսության համար։
«ԱՌԿԱ». Արդյունավետ կառավարման մեխանիզմնե՞ր, ինովացիանե՞ր, թե՞ այլ սկզբունքների համախումբն է խթանել «Գալաքսիի» բիզնեսի շարունակականությունը։
Առաջին PAUL-ը կբացվի Աբովյան 8 հասցեում` համադրելով հին Երևանի ճարտարապետությունն ու ֆրանսիական հացաբուլկեղենի մշակույթը։
Ա. Խաչատրյան. Նպատակների, դրանց ճշմարտացիության նկատմամբ հավատը եղել է կարևորագույն արժեքներից մեկը բիզնեսի շարունակականության ապահովման համատեքստում։  Իսկ ճանապարհը դեպի նպատակ անցել ենք թիմով, գիտելիքով ու կամային արժեքներով։ Մենք հպարտ ենք մեր ունեցած մարդկային ներուժով. մեր նվիրված ու պրոֆեսիոնալ թիմերն են մեր հաջողության երաշխավորը։
Դա է պատճառը, որ, չնայած նախորդ տարվա դժվարություններին, «Գալաքսիի» ոչ մի ընկերություն չի դադարեցրել իր գործունեությունը։ Ավելին, չենք դադարել նոր նախագծերի մասին խոսել, պլանավորել ու իրականացնել դրանք։ Մասնավորապես, հաջորդ տարեսկզբին Հայաստանում արդեն շահագործման կհանձնվի ժամանակակից ճարտարապետության ամենաբարձր պահանջներին համապատասխանող Teryan 5 շենքի բնակելի հատվածը։ Նաև հայտարարեցինք շուտով Հայաստանում ֆրանսիական հանրահայտ PAUL հացաբուլկեղենի սրճարանների ցանցի բացման մասին։ Իսկ վերջերս արդեն բացեցինք TI’ME և Pandora բրենդների երկրորդ կենտրոնը Բելառուսում։ Ունենք նաև այլ՝ ինչպես տարածաշրջանային բնույթի, այնպես էլ տեղական արտադրության խթանման նոր նախագծեր, որոնք դինամիկ զարգացման փուլում են։
Մեր կենսական շահերի կենտրոնը Հայաստանն է, մեր երկիրը մենք շատ ենք սիրում, և մեծ երջանկություն է հավելյալ արժեք ներբերել հայրենական տնտեսություն։ Միևնույն ժամանակ, մեր ձգտումն է, որ «Գալաքսիի» բիզնես աշխարհագրությունն ընդլայնվի, իսկ «Գալաքսիում» ստեղծված բրենդը ստանա միջազգային ճանաչում։

Aram Khachatryan: Galaxy is a story of team success
“From a small team to a large employer in Armenia.” In an interview with Arka and Novosti Armenia news agencies, the Co-Founder and CEO of Galaxy Group of Companies Aram Khachatryan summed up the activities of the company for the 22 years.
ARKA: Galaxy Group recently celebrated the 22nd anniversary of its foundation, announcing its intentions to give a fresh push to its business and social projects. If we try to summarize this whole period retrospectively, how would you describe this long journey as a Co-Founder of Galaxy?
Khachatryan – While it is difficult, maybe impossible, to summarize these 22 years in a few words, I think this whole period is a story of team success. I have reaffirmed for myself that in any situation you must first of all rely on yourself and on the team. And that with collaborative capabilities and knowledge one can reach a seemingly impossible milestone. And knowledge is born from experience, from business competition, successes, failures, challenges and from going through different ways of overcoming them.
For me, the 22nd anniversary of Galaxy has the meaning of this team formula, and we have been led by this value to formulate our next year’s projects. They are aimed at business development, social and economic recovery and progress in Armenia.
I think we have a strong institutional legacy for this agenda. In that context, I would emphasize the steady growth and transformations Galaxy had: from an Armenian company to a group of companies with regional representation, from a commercial company to a socially responsible business, from a small team to a large employer in Armenia.
Galaxy Group celebrated its 22nd anniversary with a rock-classical concert performed by the State Symphony Orchestra of Armenia.
ARKA: Last year was the most difficult: pandemic, crisis, war; it would take a long time to mitigate the consequences. How did all this affect the business, taking into account the fact that more than 10 large Armenian companies are part of your holding?
Khachatryan: Indeed, the volume of challenges was unprecedented, and the losses have been indescribable for all of us. It was difficult to work, especially when, in addition to those biggest problems, we had corporate crises. However, we tried and were able to maintain the team spirit, make every possible effort to mitigate the consequences of the crisis and, finally, to work with the understanding that each of us contributes to ensuring Armenia’s economic stability and economic recovery.
A new strategy has been developed with the aim of responding to the novel challenges and promoting the continued growth of companies comprising the Galaxy Group. Last year alone, the Galaxy Group of Companies paid more than AMD 11.5 billion (more than $22 million) in taxes, and purchases from the local market totaled about $36 million. We have also been able to ensure the business continuity, ensuring the sustainable development of projects at different stages.
ARKA: Apparently, serving as part of the Galaxy Group gives companies a competitive advantage, taking into account the fact that being part of a larger system certainly secures a stronger foundation. It is interesting to know what principles guide you in implementing institutional management?
Khachatryan: Galaxy, as a holding company, introduces strategic development guidelines, promoting the stable operation of the entire ecosystem with appropriate business processes and procedures, and as such, must be the first to consider business risks and ensure effective management. The role of the Galaxy is defined by providing three important functions for our companies.
1) Supporting at all stages, including creating teams, establishing partnerships with various stakeholders, negotiations, etc.
2) Ensuring regulation, including the introduction and implementation of relevant procedures and principles in the areas of finance, team leadership, marketing, and law;
3) Control, aimed at ensuring the development of the business in line with the strategy.
Multi-sectoral involvement facilitates the exchange of experience, provides a variety of opportunities, from the labor market to negotiations with suppliers, etc. In this sense, the continuous exchange of knowledge and experience between companies is a key point for the effective development of our group of companies.
ARKA: The Galaxy model of doing business also incorporates the regular publication of social and economic impact reports. Could this be considered the beginning of a new culture in the economic life of Armenia?
Khachatryan: I am not sure, if that would be a new beginning or not, but we believe that it is definitely an effective means of communication with the citizens of Armenia, all the stakeholders – employees, consumers and others. And although there is no special requirement to publish tax, credit and other key data on the company’s operations, nevertheless, at least for Galaxy it is important to ensure a high level of transparency.
In addition, our strategy aims to raise awareness both outside of the Galaxy and among the team members working in Armenia and our regional offices about the collective impact of our multi-industrial company on the economy.
And the scope of our Group’s impact is quite comprehensive. Therefore, as a responsible business, we try to ensure a level of business culture that is in the public interest and reflects the interests of all stakeholders in the socio-economic sphere. Moreover, we consider it a part of our culture to ensure effective governance, to bring innovation to the market, as well as to develop human capital within the Galaxy, which, on the other hand, is an essential value for the economy.
The first PAUL in Armenia will be located on Abovyan street, combining the architecture of the old Yerevan and the culture of French bakery
ARKA: Have effective governance mechanisms, innovations or a set of other principles been instrumental in promoting the continuity of the business continuity of the Galaxy Group?
Khachatryan: Belief in goals and their truthfulness has been one of the most important value in the context of ensuring business continuity. And we passed through the way towards a goal with a team, knowledge and willpower. We are proud of our human potential. Our dedicated and professional teams are the guarantors of our success.
That is the reason that, despite the difficulties of the past year, no company of Galaxy has stopped its activity. Furthermore, we have never stopped considering new projects, planning and implementing them. In particular, at the beginning of next year, the residential part of the Teryan 5 building, which meets the highest requirements of modern architecture, will be put into operation in Yerevan. We also announced the opening of a chain of famous French PAUL bakeries in Armenia soon. And recently we opened the second center of TI’ME and Pandora brands in Belarus. We have other projects of regional significance, as well as ones promoting local production, which are in the stage of dynamic development.
The center of our vital interests is Armenia, we love our country and it is a great happiness to bring added value to the domestic economy. At the same time, our aspiration is to expand the business geography of Galaxy and to ensure that the Galaxy-created brand receives international recognition.