Ապրիլի 6-ից Երեւանի Տերյան 5 հասցեում իր դռները կբացի Marriott International-ի հերթական հյուրանոցը՝ Courtyard by Marriott-ը, որն առանձնանում է իր ջերմ դիզայնով եւ առաջարկած ծառայությունների բազմազանությամբ:
Բացմանն ընդառաջ՝ Banks.am-ը զրուցել է հյուրանոցի գլխավոր մենեջեր Տոմաշ Վեսելիի հետ ծառայությունների բարձր որակի եւ Երեւան բերված նոր մշակույթի մասին:
-Պրն. Վեսելի, խնդրում եմ ներկայացրեք Courtyard by Marriott Yerevan-ը՝ ի՞նչ առանձնահատկություններ ունի այն, եւ ի՞նչ կարող են ակնկալել հյուրերը հյուրանոցում անցկացրած իրենց օրերից:
– Courtyard by Marriott-ը ոգեշնչված է հյուրերի համար լավագույնն անելու ձգտմամբ:
Մենք ունենք 1285 հյուրանոցներ աշխարհի 60 երկրներում, որոնցից հերթականն արդեն Երեւանի սրտում է:
Մենք ձգտում ենք հզորացնել մեր հաճախորդներին մի կողմից հոգալով նրանց կարիքները, եւ մյուս կողմից՝ տրամադրելով այնպիսի միջավայր, որը նրանց կօգնի լիցքաթափվել, նոր էներգիա ստանալ, նաեւ ունենալ արդյունավետ աշխատանքային հանդիպումներ: Դրա համար հյուրանոցն ունի բոլոր պայմանները՝ սպա սրահ, բարձրակարգ սարքավորումներով հագեցած մարզասրահ, բարձրակարգ սնունդ եւ խմիչքներ մատուցող ռեստորան եւ բար, հարմարավետ հանդիպումների սրահներ եւ co-working տիրույթ, որտեղ մեր հյուրերը կարող են ընդունել իրենց հաճախորդներին:
Հյուրանոցն ունի 172 համար, ընդորում՝ մեկ «Executive» եւ ինը «one-bedroom suite»-ներ:
Նախասրահը բաղկացած է երկու մասից. առաջին մասը դասական ձեւաչափով է, իսկ երկրորդ մասում աշխատանքային օրվա ավարտին կոկտեյլներ վայելելու «Go & Sip» սրահն է:
Առաջին հարկում տեղակայված է մեր «GIA» ռեստորանը, որը ներկայացնում է միջերկրական եւ միջին արեւելյան խոհանոցները: Այն շուրջօրյա է՝ նախատեսված ոչ միայն հյուրանոցի հյուրերի, այլ նաեւ տեղացի հաճախորդների համար:
Տարատեսակ հանդիպումների եւ հանդիսությունների անցկացման համար ունենք չորս սրահ, որոնցից ամենաընդարձակը նախատեսված է մինչեւ 180 անձով միջոցառումների համար:
Հյուրանոցի ամբողջ դիզայնը ջերմ է, տաք գույներով, եւ այստեղ մարդիկ իրենց լիարժեքորեն կարող են զգալ ինչպես տանը:
– Ինչո՞վ է Courtyard by Marriott-ն առանձնանում քաղաքի մյուս հյուրանոցներից, ինչպիսի՞ հատուկ ծառայություններ է այն առաջարկում հյուրերին:
– Նախ եւ առաջ, մենք փորձելու ենք փոխել հյուրանոցների մասին տեղի բնակչության պատկերացումը: Այստեղ մարդիկ հակված են մտածելու, որ հյուրանոցները միայն զբոսաշրջիկների համար են, դրանք թանկ են եւ անհասանելի: Կարծում եմ, բնակչության հանդեպ անարդար վերաբերմունք է, ուստի մեր նպատակներից մեկն է մեր դռները բացել նաեւ տեղացի հյուրերի համար: Ճկուն քաղաքականության եւ ջերմ միջավայրի միջոցով այնպես ենք անելու, որ տեղացիները լինեն մեր ռեստորանի եւ բարի հիմնական հաճախորդները, որպեսզի այն դառնա քաղաքի բնակիչների սիրելի վայրերից մեկը: Բարձր որակի ծառայության հետ մեկտեղ, առաջարկելու ենք այնպիսի գներ, որ տեղացիները ծախսեն նույնքան գումար, որքան քաղաքի ռեստորաններից մեկում կծախսեին:
Մեր հյուրանոցի առավելություններից է նաեւ Marriott Bonvoy ծրագրի մասը կազմելը: Այն համաշխարհային ծրագիր է, որն ընդգրկում է Marriott-ի բոլոր բրենդները: Դառնալով ծրագրի անդամ՝ հաճախորդը իր հավատարմությանը համապատասխան միավորներ է կուտակում ու ստանում Marriott բրենդի ամբողջ աշխարհով սփռված հյուրանոցներից օգտվելու առավելություններ: Marriott Bonvoy-ի անդամները մեզ համար ընտանիքի անդամի նման են:
– Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ կշահեն Երեւանն ու Հայաստանը Courtyard by Marriott-ի այստեղ գտնվելուց ինչպես տնտեսական, այնպես էլ մշակութային առումով:
– Հայաստանը մեծ պոտենցիալ ունի մի շարք պատճառներով. առաջինը, որը բացահայտել եմ սեփական փորձով, այն շատ անվտանգ է, երկրորդը՝ կանաչ զբոսաշրջության մեծ հնարավորություններ ունի: Քանի որ Հայաստանն այնքան էլ խիտ բնակեցված չէ, ինչպես շատ այլ երկրներ, զբոսաշրջիկը կարող է գտնել բազում ամայի ու վայրի տարածքներ, ինչն ինքնին գեղեցիկ է եւ հետաքրքրություն է առաջացնում:
Մենք ընդգծելու ենք այս բոլոր առավելությունները, եւ դրանց համադրելով մեր ծառայությունների բարձր որակը՝ ավելի գրավիչ ենք դարձնելու Հայաստանը զբոսաշրջիկների համար: Աշխարհով մեկ սփռված մեր հավատարիմ հաճախորդների համար Հայաստանը եւս կդառնա ճամփորդելու հետաքրքրական ուղղություն մեր հյուրանոցի առկայության շնորհիվ:
Մենք նաեւ մեծ կարեւորություն ենք տալիս կայուն զարգացմանը, դա «Marriott»-ի մշակույթի կարեւոր մասն է: Հաշվի առնելով այն, որ աշխարհով մեկ ունենք 8,800 հյուրանոցներ՝ մենք մեծ պատասխանատվություն ենք կրում շրջակա միջավայրի վրա մեր ազդեցության համար: Այդ պատճառով էլ մշտապես աշխատում ենք միջավայրի վրա բացասական ազդեցությունը նվազագույնի հասցնելու ուղղությամբ՝ փորձելով նաեւ օրինակ ծառայել ոլորտի մյուս ներկայացուցիչների համար:
Մեր հյուրանոցներում հրաժարվել ենք պլաստիկի օգտագործումից, տարանջատում ենք թափոնները, կառավարում ենք սննդային մնացորդները, օգտագործում ենք նորագույն էներգախնայող համակարգեր, սահմանափակում ջրի անխնա օգտագործումը, եւ սրանք ընդամենը օրինակներ են: Ի վերջո, մենք միայն այս մեկ երկրագունդն ունենք, եւ վստահաբար արդեն բավարար վնաս ենք պատճառել դրան:
Այս մոտեցումները սովորեցնում ենք նաեւ մեր աշխատակիցներին, եւ սա եւս մեկ ներդրում է տեղի համայնքի մտածելակերպում:
– Տեղյակ եմ, որ աշխատակիցների զգալի մասը տեղացիներ են: Կասե՞ք, թե ինչպես եք ընտրում թիմի անդամներին, ի՞նչ ունակություններ պետք է ունենան նրանք:
– Այո, մեր աշխատակիցների մեծ մասը տեղացիներ են, միեւնույն ժամանակ մենք կարեւորություն ենք տալիս նաեւ բազմամշակույթ թիմի առկայությանն ու գենդերային հավասարությանը:
Հյուրընկալության ոլորտում առանցքային է հյուրերին ուրախություն պատճառելը, որի համար բարձր որակավորում ունեցող թիմ է պետք: Այդ պատճառով ինքս եմ հարցազրույց վարում յուրաքանչյուր պոտենցիալ աշխատակցի հետ՝ սկսած մաքրուհիներից:
Գիտելիքը հնարավոր է ձեռք բերել, մինչդեռ բնավորությունը փոխելը բարդ է եւ քիչ հավանական, ուստի մեզ համար առաջնային են մարդկային որակները, իսկ մասնագիտական հմտությունները կարող ենք սովորեցնել: Մենք փնտրում ենք էներգիայով լցված մարդկանց, որոնք սիրում են սովորել ու զարգանալ: Նրանք պետք է լինեն ստեղծագործ եւ ունենան հաղորդակցության եւ հուզական կապ ստեղծելու լավ հմտություններ:
Միեւնույն ժամանակ, մեր թիմի յուրաքանչյուր անդամ ստանում է Marriott բրենդի հետ աճելու հնարավորություն: Նրանք կարող են ճամփորդել բրենդի հետ միասին՝ աշխատելով աշխարհի տարբեր ծայրերում գտնվող մեր հյուրանոցներում:
Հյուրընկալության ոլորտում աշխատելու առավելություններից է նաեւ բաժինների բազմազանությունը, ուստի կարելի է սկսել մատուցողի աշխատանքից, իսկ հետո դառնալ ֆինանսական բաժնի ղեկավար: Մենք ունենք բազմաթիվ դասընթացներ եւ աշխատանքային մշակույթի բարձր չափանիշներ, որոնցով կարելի է անընդհատ սովորել եւ ինքնակատարելագործվել:
Առհասարակ Marriott-ը հայտնի է նրանով, որ այստեղի աշխատակիցները շատ երկար են մնում բրենդի հետ՝ մինչեւ 30 եւ ավելի տարիներ: Ինչպես պարոն Մարիոթն է ասել՝ եթե աշխատակիցները երջանիկ են, կերջանկացնեն նաեւ ձեր հաճախորդներին: Սա ճշմարտություն է եւ մենք հետեւում ենք դրան:
– Որպես հյուրանոցի գլխավոր մենեջեր՝ ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք հյուրանոցի աշխատանքային ընթացքի եւ հետագա զարգացման վերաբերյալ:
– Միայն մեկ բան եմ ակնկալում՝ լինել համար մեկը, այլ կերպ լինել չի կարող: Հույս ունեմ, որ հաճախորդների գոհունակության առումով տարածաշրջանում առաջատարի դեր կստանձնենք: Այս նպատակին հասնելու համար հետեւողական հարցումներն ու վերլուծությունները մեր առաջնահերթությունների շարքում են:
Հյուրընկալության ոլորտի գեղեցկությունը նաեւ նրանում է, որ այն մշտապես զարգանում է, ուստի մենք եւս շարունակաբար զարգացնելու ենք մեր առաջարկած ծառայությունները: Մեզ համար երկինքը սահմաններ չունի:

Tomas Vesely: “The sky has no limits for Courtyard by Marriott”
On April 6th, another hotel under the Marriott International brand, Courtyard by Marriott, well-known for its welcoming design and diverse range of services, will open its doors at Teryan 5 in Yerevan.
Ahead of the opening, Banks.am talked with the hotel’s General Manager, Tomas Vesely, about the high-quality services and the new cultural influence being brought to Yerevan.
– Mr. Vesely, could you please provide an overview of Courtyard by Marriott in Yerevan, highlighting its features and what guests can expect during their stay.
– Courtyard by Marriott is inspired by the passion to provide the best experience for our guests. We have 1285 hotels in 60 countries, one of which is already located in the heart of Yerevan.
We strive to empower our clients by catering to their needs on the one hand, and on the other hand, by providing an environment that helps them relax, recharge, and have effective work meetings. For this purpose, the hotel offers all the necessary conditions: a spa, a well-equipped gym meeting high standards, a restaurant and bar serving high-quality food and drinks, comfortable meeting rooms, and a co-working area where our guests can meet their clients.
The hotel has 172 rooms, including one executive suite and nine one-bedroom suites. The lobby is divided into two sections: the first part follows a classic format, while the second part is the “Go & Sip” After-Work Cocktail Room, where guests can enjoy high-quality beverages at the end of the working day.
Our “GIA” restaurant, located on the first floor, offers Mediterranean and Middle Eastern cuisine. It is all-day dining and is intended not only for hotel guests but also for local customers.
We have four halls available for various meetings and ceremonies, with the largest designed to accommodate events with up to 180 people.
The hotel’s entire design is cozy, featuring warm colors that allow guests to feel completely like home.
– How does Courtyard by Marriott in Yerevan set itself apart from other hotels in the area, and what special services does it offer to the guests?
– First of all, we have quite a big task: to change the perception of the local community about hotels. People here tend to think that hotels are only for tourists, that they are expensive and difficult to access. I believe this is an unfair attitude towards the local community, so one of our goals is to open our doors to local guests as well. Through a flexible policy and a warm environment, we will ensure that locals are the main customers of our restaurant and bar, making it one of their favorite places in the city. Along with high-quality service, we will offer prices that locals would typically spend in one of the town’s restaurants.
Being part of the Marriott Bonvoy program is another advantage of our hotel. It is a global program that encompasses all Marriott brands. By becoming a member of the program, the clients accumulate points corresponding to their loyalty and receive benefits when using Marriott brand hotels around the world. Marriott Bonvoy members are like family to us.
– What do you think Yerevan and Armenia will benefit from Courtyard by Marriott being here, both economically and culturally?
Armenia has great potential for several reasons: firstly, it is a very safe place, as I have personally discovered. Secondly, it offers excellent opportunities for green tourism. Since Armenia is not as densely populated as many other countries, tourists can explore many desolate and wild areas, which are inherently beautiful and interesting.
We will highlight these advantages and, by combining them with the high quality of our services, make Armenia more attractive to tourists. With the presence of our hotel, Armenia will also become an appealing travel destination for our loyal customers from around the world.
We also place great importance on sustainability, which is an integral part of Marriott’s mindset. With 8,800 hotels worldwide, we bear significant responsibility for our environmental impact. Therefore, we continually work to minimize our negative environmental impact, aiming to set an example for others in the industry.
In our hotels, we have completely eliminated the use of plastic. We sort the waste, manage food waste, use the latest energy-saving systems, limit the inappropriate use of water, and these are just examples. After all, we only have this one planet, and we have already done enough damage to it.
We also teach these approaches to our employees, and this is another contribution to the mentality of the local community.
– As far as I know, most of your employees are locals. How do you choose team members, and what skills should they possess?
– This is true, the majority of our employees are locals. However, we also place significant importance on having a multicultural team and ensuring gender equality.
Entertaining guests is a key in the hospitality industry, which requires a highly skilled team. That is why I personally interview every potential employee, including housekeepers. While knowledge can be acquired, changing one’s character is difficult and unlikely, so we prioritize human qualities, and help to learn professional skills. We seek energetic individuals who are eager to learn and develop, are creative, and have strong communication and emotional connection skills.
At the same time, every member of our team gets the opportunity to grow with the Marriott brand. They can travel with the brand, working in our hotels around the world.
One of the advantages of working in the hospitality industry is the variety of departments, so you can start as a waiter and then become the head of the financial department. We have many courses and high standards of work culture, with which one can constantly learn and improve.
In general, Marriott is known for the fact that its employees stay with the brand for a very long time, up to 30 years or more. As Mr. Marriott said: “If your employees are happy, they will make your customers happy.” This is the truth and we follow it.
– As the general manager of the hotel, what are your expectations regarding the working process and further development of the hotel?
– I expect only one thing: to be number one, it cannot be otherwise. I hope that we will take a leading role in the region in terms of customer satisfaction. To achieve this goal, consistent surveys and analysis are among our priorities.
The beauty of the hospitality industry is that it is constantly evolving, so we will also continuously develop the services we offer. The sky has no limits for us.
Gaiane Yenokian talked to Tomas Vesely
Astghik Sargsyan: The doors of Galaxy Group always open for talents
Talent management is key to the development of any company, because the company is the people, and their growth and success directly affects the achievements and constant development of the organizati ...
August 15, 2023
Santafe's new executive chef Luca Carleo launches an Italian-style revolution
The experienced Italian chef Luca Carleo has been the Executive Chef of Santafe restaurant for over a month. Working with the current Chef and the service team, he strives to set a new quality benchma ...
May 19, 2023
"Galaxy Group: Choosing Excellence.". Artyom Khachatryan’s Interview with Nouvelles d'Arménie
The big family of Galaxy Group has garnered attention in the French publication "Nouvelles d'Arménie." In a recent interview with Artyom Khachatryan, co-founder of Galaxy Group, the magazine publishe ...