2020 թվականին ավելի քան 11,5 միլիարդ դրամի հարկային վճարումներ
Որպես պատասխանատու բիզնես՝ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը 2020 թվականին Հայաստանի Հանրապետության բյուջեին հարկային վճարումների տեսքով փոխանցել է ավելի քան 11,5 միլիարդ ՀՀ դրամ (ավելի քան 22 միլիոն ԱՄՆ դոլար):
Հայաստանի խոշոր հարկատուներից ու գործատուներից «Գալաքսին», որը համախմբում է 15 բիզնես միավոր, հրապարակել է 2021թ. տնտեսական և սոցիալական ազդեցության տարեկան զեկույցը, որում ներկայացված են ընկերությունների խմբի 2020թ. հարկային և վարկային պորտֆելը, աշխատակիցների թիվն ու աշխատավարձային ֆոնդը, երկրի ՀՆԱ-ի վրա ազդեցության տվյալներ և կարևոր այլ տեղեկատվություն։
«2020 թվականը, անխոս, ամենադժվար տարին էր բոլորիս համար: Մեր միասնական որոշումն է եղել՝ անկախ մարտահրավերներից, լինի դա պատերազմը, տնտեսական ճգնաժամը, կորպորատիվ սաբոտաժները կամ անօրինական հետապնդումները, պետք է պահպանենք բիզնեսի շարունակականությունը, քանի որ պատասխանատվություն ենք զգում հազարավոր մարդկանց՝ մեր ընկերությունների աշխատակիցների և նրանց ընտանիքների համար: Որպես հայկական հենքով կապիտալի բիզնես խումբ՝ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը շարունակելու է հավելյալ արժեքներ ստեղծել՝ Հայաստանի տնտեսության վերականգնման օրակարգին իր մասնակցությունը ներբերելով», նշել է Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը։
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբում 2020թ.-ին միջին ամսական աշխատավարձը եղել է 364,716 ՀՀ դրամ, և պետական բյուջե է փոխանցվել ավելի քան 2 մլրդ ՀՀ դրամ եկամտային հարկ։ Ընկերությունների խմբի վարկային պորտֆելը 2020թ. տվյալներով կազմել է մոտ 60 միլիարդ ՀՀ դրամ (մոտ 115 միլիոն դոլար)։ Տեղական շուկայից գնումները  կազմել են մոտ 36 մլն ԱՄՆ դոլար:
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը իր ապրանքների ու ծառայությունների միջոցով մուտք է գործում ամեն երրորդ տնային տնտեսություն Հայաստանում, և համայնքի պրոֆիլը 18-55 տարեկան ակտիվ ՀՀ քաղաքացիներն են: Տնտեսական և սոցիալական ազդեցության զեկույցն ամբողջությամբ հասանելի է այստեղ:
Հիշեցնենք, որ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը, ի լրումն հիմնադիրների կողմից պաշտպանական և անվտանգության համակարգերի ներդրման ջանքերի, 2020թ.-ին զգալի քայլեր է կատարել սոցիալական պատասխանատվության ոլորտում, ներառյալ քաղաքացիական բնակչության ապաստարանի ու աջակցության ծրագրեր, միջազգային մամուլի այցեր Հայաստան և Արցախ, սոցիալապես խոցելի խմբերին աջակցություն և այլն։ 2020թ.-ին «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի հիմնադիրների հանդեպ սկսել են հետապնդումներ հեռահաղորդակցության ոլորտում բիզնեսի օտարման ապօրինի փորձերով, որոնք չեն հաջողվել:
Երեխաներին հեռահաղորդակցությունը պիտի որ ձանձրալի լինի: Երկար-բարակ լարերի միացում, ռադիոալիք, հաղորդիչ: Բայ ...
17 Մայիսի, 2023
Ucom-ը՝ Հայաստանի խոշորագույն հեռահաղորդակցության օպերատորներից մեկը, և Ericsson Nikola Tesla-ն՝ ժամանակակից ՏՀՏ արտադր ...
16 Մայիսի, 2023
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբն ու Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանը (ՀՖՀՀ) այսուհետ կհամագործակցեն նոր ...

Galaxy Group of Companies has paid more than AMD 11.5 billion in taxes in 2020
As a responsible business, Galaxy Group of Companies has paid more than AMD 11.5 billion (USD 22 million) in taxes to the RA state budget in 2020.
Galaxy Group of Companies, which is one of the biggest taxpayers and employers in Armenia, representing 15 business units, has published its 2021 socio-economic yearly impact report, summarizing the Group’s activities in 2020. The report includes information about the tax and loan portfolio, number of employees, salary fund, statistics about the impact on Armenia’s GDP and other such important data.
“2020 has undoubtedly been the most difficult year for all of us. It was our joint decision that regardless of the challenges—be it the war, the economic crisis, corporate sabotage or unlawful persecution—we should maintain business continuity, because we feel huge responsibility towards thousands of people, including our company employees and their families. As a business group with local and international capital, Galaxy Group of Companies will continue creating new, additional values, contributing to the recovery of Armenia’s economy,” stated Aram Khachatryan, co-founder and CEO of Galaxy Group of Companies.
In 2020, the average monthly salary in Galaxy Group of Companies was AMD 364,716 and more than AMD 2 billion in income taxes was paid to the RA state budget. According to the 2020 data, the loan portfolio of the Group amounted to about AMD 60 billion (USD 115 million). Purchases from the local market amounted to about USD 36 million.
Galaxy Group of Companies penetrates every third household in Armenia through its goods and services, and the general demographic of its community are the RA citizens from 18-55 ages. The complete socio-economic impact report is available here.
Galaxy Group of Companies was established in Armenia in 1999 and throughout its 20+ years of operations has created and developed 15 business units in Armenia, Georgia and Belarus. The success factors of all companies have been industry innovation, effective team involvement and the responsible business culture developed on the basis of continuous learning. The founders of Galaxy Group of Companies are Aram Khachatryan, Gurgen Khachatryan and Artyom Khachatryan. At present, the number of employees in Galaxy Group of Companies exceeds two thousand, and various social responsibility programs in the fields of education, innovation and social improvement are a key component of the company’s operational work.
Today, the Board of Directors of Ucom CJSC announces a CEO transition. Ara Khachatryan, the current CEO of Ucom CJSC, and the Board have mutually agreed  upon transition of his executive functions, w ...
March 01, 2023
Aram Khachatryan is elected as a member of the Board to CCI France Armenia
During the regular session of the Board of Trustees of the Chamber of Commerce and Industry (CCI FA) Armenia, the Co-Founder and CEO of Galaxy Group, Aram Khachatryan was unanimously elected as a me ...
September 08, 2022
TERYAN 5 IS MORE THAN A MIXED-USE BUILDING – IT IS A LIFESTYLE AND AN EXPERIENCE
The unbeatable location of the building on Teryan street provides residents with entertainment, dining, and shopping opportunities, all in close proximity. It is just a few minutes walking distance fr ...