Նվերներ Կոտայքի եվ Իջեվանի ՍՕՍ մանկական գյուղերի երեխաներին
Երեխաները հասարակության խոցելի խմբերից են և պահանջ ունեն ամենօրյա ուշադրության, սիրո և պաշտպանության, հատկապես համաշխարհային պանդեմիայի այս դժվար ժամանակներում։ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը՝ համագործակցելով «ՍՕՍ Մանկական Գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամի հետ, այս տարվա հունիսմեկյան իր հոգատարության նախագիծն ուղել է Կոտայքի և Իջևանի ՍՕՍ մանկական գյուղերի երեխաներին։ Նախագծի շրջանում «ՍՕՍ»-ի 50 շահառու երեխաներ, ի հավելումն նվերների ու անակնկալների, ապահովվել են պլանշետներով և մշտական  Ucom կապով, որպեսզի կարողանան հեռավար դասավանդման դպրոցական ծրագրից հետ չմնալ։
«Այսօր լուսավոր ու տաղանդավոր երեխաների սերունդ է մեծանում մեր երկրում, և մեր պարտքն է ապահովել ու երաշխավորել նրանց կրթության իրավունքը, հավասար հնարավորություններ ստեղծել, հատկապես, խոցելի խմբերում հայտնված երեխաների համար։ Մեր սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերը, նախ և առաջ, զարգացման նախագծեր են։ Մենք հավատում ենք երեխաների ներուժին, ու հուսով ենք փոքր քայլերով, մեր մոտեցմամբ ու հոգատարությամբ դրական փոփոխություն բերել», – ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը։
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի և «ՍՕՍ Մանկական Գյուղեր» հիմնադրամի համատեղ նախագիծը սոցիալական աջակցությունից զատ կրթական ու մոտիվացիոն կարևոր կոմպոնենտ ունի։ Նախագծի շրջանակում ընկերությունների խմբի հաջողած ղեկավարներ ու աշխատակիցներ ձեռագիր նամակներով իրենց պատմություններով են կիսվել երեխաների հետ՝ հավատացվելու, որ կրթությամբ ու աշխատասիրությամբ ամեն ինչ հնարավոր է։
«Մեր մանկական գյուղերի երեխաների համար շատ կարևոր է շարունակել կրթվել հեռավար ձևաչափով, չէ որ երեխաների մեծամասնությունը դպրոցահասակ է։ Շատ ուրախ ենք, որ այսօրվա դժվարին իրավիճակում, երբ կրթությունն իրականացվում է հեռավար ձևաչափով, «Գալաքսի» ընկերությոնների խումբն իր աջակցությամբ հոգում է երեխաների կարիքները՝ կապված կրթության հետ։ Շատ կարևոր է, որ մեր երկրում գործող կազմակերպությունները համագործակցում են մեզ հետ և փորձում են բարեգործությամբ թեթևացնել և մեր բեռը, և հեռավար ձևով իրացնել երեխաների իրավունքը, այն է՝ ստանալ կրթություն», – ասել է «ՍՕՍ մանկական գյուղեր» բարեգործական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Սպարտակ Սարգսյանը։
Բնականաբար, հունիսի 1-ը երեխաները որպես տոն են ընկալում, ուրեմն տոնի համար գրքեր, քաղցրավենիքներ ու ժպիտներ ևս առաքվել են երեխաներին։ Բնականաբար, խոցելի խմբերում գտնվող երեխաների ինքնությունները չբացահայտելու համար արշավի մասին որևէ կադրում նրանք չեն երևա։
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հիմնադրվել է 1999թ.-ին՝ Արամ, Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյանների կողմից։ 20 տարվա գործունեության արդյունքում «Գալաքսին» 30 հոգանոց թիմից կարողացել է դառնալ Հայաստանի թիվ մեկ գործատուն` ավելի քան 3000 աշխատակիցներով և ավելի քան մեկ միլիոնի հասնող բաժանորդների թվով։ Վերջին հրապարակված տվյալներով, ընկերությունների խմբի տարեկան հարկային պորտֆելը կազմում է 13 մլդ դրամ, իսկ ընկերությունների խմբի շրջանառության զգալի տոկոսն ուղղվում է սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերին՝ կրթության, սոցիալական զարգացման, նորարարության և մտավոր կապիտալի ստեղծման ոլորտում՝ մարդկանց կյանքի որակը բարելավելու նպատակով։
Հայաստանի Հանրապետությունում «ՍՕՍ Մանկական Գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամն իր գործունեությունն սկսել է 1988 թվականի Սպիտակի կործանարար երկրաշարժից անմիջապես հետո։ Հիմնադրամը երեխայակենտրոն կազմակերպություն է, որի առաքելությունն է ապահովել կյանքի դժվարին իրավիճակներում գտնվող երեխաների խնամքը՝ ընտանիքին մոտ պայմաններում: Այսօր, ՍՕՍ Մանկական Գյուղեր գործում են աշխարհի 136 երկրներում եւ տարածքներում՝ յուրաքանչյուր տարի աջակցելով հարյուր հազարավոր երեխաների այլընտրանքային խնամքի, ընտանիքների ամրապնդման, դպրոցների, առողջապահական կենտրոնների եւ այլ համայնքահեն աշխատանքի միջոցով:

50 letters, 50 smiles.
Children are one of the most vulnerable groups in society and demand daily attention, love and protection, especially in these difficult times of global pandemic. Galaxy Group of Companies, in cooperation with the SOS Children’s Villages Armenia Charitable Foundation, aimed its June 1st social responsibility program to the children of Kotayk and Tavush children’s villages this year. Within the context of the project, 50 beneficiaries of SOS, in addition to gifts and surprises, were provided with tablets and a permanent Ucom connection, so that they do not miss the school curriculum.
“Today, a generation of bright and talented children is growing up in our country, and it is our duty to ensure and guarantee their right to education, to create equal opportunities especially for children in vulnerable groups. Our social responsibility programs are, first of all, development projects. We believe in the potential of children and we hope that with small steps, with our approach and care, we will bring a positive change,” said Aram Khachatryan, co-founder and CEO of Galaxy Group of Companies.
The joint project of Galaxy Group of Companies and SOS Children’s Villages Foundation has an educational and motivating component in addition to social support. Within the framework of the project, the successful leaders and employees of the group of companies shared their stories with the children in handwritten letters, assuring and inspiring them that everything is possible with education and hard work.
“It is very important for the children of our villages to continue their education remotely because most of the children are of school age. We are very happy that in today’s difficult situation, when education is carried out in a remote way, Galaxy Group of Companies, with its support, takes care of the children’s needs related to education. It is very important that the organizations operating in our country cooperate with us, try to lighten our burden with charity and donations, and help realize children’s right to education from afar,” said Spartak Sargsyan, Director of the Armenian Office of the SOS Children’s Villages Charitable Foundation.
Naturally, children perceive June 1 as a holiday, so books, sweets and smiles were sent to the children as well. Naturally, in order not to reveal the identities of the children in the vulnerable groups, they will not be shown in any of the campaign videos.
Galaxy Group of Companies was founded in 1999 by Aram, Gurgen and Artyom Khachatryans. As a result of 20 years of operation, Galaxy Group has grown from a team of 30 employees to Armenia’s number one employer, having over 3,000 highly paid employees and over one million subscribers and clients. According to the latest published data, the annual tax portfolio of the group of companies is 13 billion AMD and a significant portion of the group of companies revenues is devoted to implementing social responsibility programs aimed at supporting education, innovation and arts to improve people’s quality of life.
SOS Children’s Villages Armenian Charitable Foundation started its activities in the Republic of Armenia immediately after the devastating Spitak earthquake in 1988. The Foundation is a child-centered organization whose mission is to provide care and support for children in difficult life situations by surrounding them with family. Today, SOS Children’s Villages operates in 136 countries and territories around the world, supporting hundreds of thousands of children each year through alternative care, strengthening families, schools, health centers, and other community-based jobs.