«Գալաքսի» ընկերությունների խումբն ընդլայնել է իր ազդեցությունը ՀՀ տնտեսական կյանքում:
Յուրաքանչյուր բիզնեսի հիմքում մարդիկ են, որոնք թիմային ուժով առաջընթաց են ապահովում. այս գաղափարն է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի տնտեսական և սոցիալական ազդեցության այս տարվա զեկույցի կոնցեպտի հիմքում:
Զեկույցում ներկայացված են Խմբի հարկային և վարկային պորտֆելը, աշխատակիցների թիվն ու աշխատավարձային ֆոնդը, երկրի ՀՆԱ-ի վրա ազդեցության տվյալներ և կարևոր այլ տեղեկատվություն։
Մասնավորապես, նախորդ տարի «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը ՀՀ բյուջե հարկային վճարումների տեսքով փոխանցել է ավելի քան 15.2 միլիարդ ՀՀ դրամ (ավելի քան 30.2 միլիոն ԱՄՆ դոլար): Հիշեցնենք, որ 2020թ. այդ ցուցանիշը կազմել էր ավելի քան 11.5 միլիարդ ՀՀ դրամ (ավելի քան 20 միլիոն ԱՄՆ դոլար): Այսպիսով, հարկային վճարումները նախորդ տարվա համեմատ աճել են 31%-ով։
«Գալաքսիում» մեզանից յուրաքանչյուրն անհատապես և հավաքականորեն նպաստում է ընկերության զարգացմանը, աճին` գեներացնելով գաղափարներ, իրականացնելով դրանք, հաղթահարելով մարտահրավերները միասին: Իսկ Հայաստանի տնտեսական զարգացման գործում ներդրում ունենալը «Գալաքսիի» գործունեության կարևոր նախապայմաններից է, և մոտիվացիա մեր աշխատակիցների համար», -նշել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը:
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբում 2021թ.-ին միջին ամսական աշխատավարձը եղել է 387,329 դրամ, և պետական բյուջե է փոխանցվել մոտ 2.9 մլրդ ՀՀ դրամ եկամտային հարկ` արձանագրելով ավելի քան 34 տոկոս աճ նախորդ տարվա հետ համեմատած: Տեղական շուկայից գնումները կազմել են շուրջ 56 մլն ԱՄՆ դոլար. նախորդ տարվա համեմատ աճը կազմել է ավելի քան 55%։
Առաջնորդվելով պատասխանատու բիզնեսի ու հաշվետվողականության կորպորատիվ արժեքներով` «Գալաքսին» ավանդաբար հրապարակում է տնտեսական և սոցիալական ազդեցության զեկույցները:

Galaxy Group of Companies has expanded its influence in Armenia’s economic life
At the core of every business are people who ensure progress through teamwork. This idea is the base of this year’s concept for the economic and social impact report of Galaxy Group of Companies.
The report presents the Group’s tax and credit portfolio, number of employees, salary fund, data of the impact on the country’s GDP, and other important information.
In particular, last year, Galaxy Group of Companies transferred more than AMD 15.2 billion (more than USD 30.2 million) to the RA budget in the form of tax payments. It is worth to mention, that in 2020 that figure was more than AMD 11.5 billion (more than USD 20 million). Thus, tax payments increased by 31% compared to the previous year.
“At Galaxy, each of us individually and collectively contributes to the development and growth of the company by generating ideas, implementing them, and overcoming challenges together. And contributing to the economic development of Armenia – is one of the important prerequisites for the Galaxy Group activities and a motivation for our employees,” – said Aram Khachatryan, Co-founder and CEO of the Galaxy Group of Companies.
The average monthly salary at Galaxy Group of Companies in 2021 was AMD 387,329 drams, and about AMD 2.9 billion of income tax was transferred to the state budget, recording an increase of more than 34% compared to the previous year. Purchases from the local market amounted to about USD 56 million, which, compared to last year, indicates more than 55% increase.
Guided by the corporate values ​​of responsible business and accountability, Galaxy Group traditionally publishes economic and social impact reports.
The complete annual report is available here.
Galaxy Group of Companies is one of the largest employers and taxpayers in Armenia. throughout its 20+ years of operations, Galaxy Group has created and developed 15 businesses in Armenia, Georgia, and Belarus, providing management and strategic development. The success factors of all companies have been sectoral innovation, effective team engagement and the responsible business culture developed on the basis of continuous learning.