«Կաթնա» հայկական պանիրները մուտք են գործում շուկա. «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի նոր նախագիծը
Սիրո մասին պատկերացումները տարբեր են. սեր ընտանիքի, հարազատների, հայրենիքի կամ աշխատանքի հանդեպ։ Հենց սերն է ոգեշնչում իրագործել ամենանվիրական նպատակները և հաղթահարել կյանքում ամենադժվար փորձությունները։ 2020թ.-ից սկսած «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը՝ ի դեմս խմբի կազմում հանդես եկող «ՄեգաՖուդ» ընկերության, աշխատել է սիրո, ջերմության ու բոլոր ընտանիքներին հասանելի կաթնամթերքի արտադրանքի ստեղծման համար, և այսօր շուկա է մուտք գործում «Կաթնա» (Katna) հայկական պանիրների արտադրանքով:
«Կաթնա»-ն 100% բնական կաթից է: Այն 60 օր հասունացում է անցնում հատուկ ջերմային ռեժիմում՝ 0-50C և 80% խոնավության պայմաններում, ապա մթերման ջերմամեկուսիչ մեքենաների, այնուհետև առաքման հատուկ մեքենաների միջոցով մուտք գործում Երևանում և մարզերում գտնվող բոլոր փոքր ու մեծ խանութներ` յուրաքանչյուր հայ ընտանիքին հասանելի լինելու համար:
«Հայ սպառողն արժանի է լավագույնին: Մենք ցանկանում ենք ժամանակակից տեխնոլոգիաների համադրմամբ ավանդական հայկական պանիրը բարձր որակով ու փաթեթավորմամբ ներկայացնել հայ սպառողներին, հայկական հենքով բարիք ստեղծել համայնքի համար` իր տնտեսական ու սոցիալական արդյունքներով: Ուրախ եմ արձանագրել, որ շուրջ մեկ տարի տևած ինտենսիվ աշխատանքներից հետո այսօր արդեն շուկա ենք մուտք գործում: Հատուկ շնորհակալությունս կուզենայի հղել նախագծի թիմին՝ այն առանցքային մարդկանց, ովքեր ոչ մի ջանք չեն խնայել «Կաթնա»-ին կյանք տալու համար: Առանց նրանց ջանքերի, այս նախագիծը հնարավոր չէր լինի կյանքի կոչել»,- ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը:
«Կաթնա»-ի հերոսուհին Նարեն է, աշխատասեր, կրթված ու նպատակասլաց հայուհի, որը կարևորում է առողջ ու բնական սննդամթերքը, վերջինիս էսթետիկական մատուցումը: Նարեն ճամփորդում է աշխարհով մեկ, բացահայտում նորն ու հետաքրքիրը, միևնույն ժամանակ նա կայուն համոզմունք ունի, որ հայկական պանիրը յուրահատուկ համ ու ավանդույթներ ունի, ու եթե պահպանվեն պանրի մշակման չափորոշիչները, անարատ ու բնական հենքը, հայկական «Լոռին» ու «Չանախը» միջազգայնորեն մրցունակ և ճանաչելի կդառնան:
«Կաթնա»-ի բրենդինգը կատարել է «Ինդիգո» հայկական ընկերությունը, որն էլ համադրել է ապրանքատեսակները ըստ բրենդավորման գույների, որտեղ կանաչ փաթեթավորումը խորհրդանշում է Հայաստանի բնությունը, կապույտը` «Կաթնայի» ազնվության գույնն է, այն, որ «Կաթնա»-ն օգտագործում է 100% բնական բաղադրիչ, իսկ մանուշակագույնը` «Կաթնա» պանիրների բարձր որակը:
«Մեր թիմը հետազոտական և փորձարարական աշխատանքների բավականին լուրջ փուլերով է անցել, որտեղ համադրվել են սպառողական վարքաբանությունը, մարդկանց պահանջմունքներն ու շուկայի առաջարկն իր որակական կոմպոնենտներով: Այսօր մենք վստահությամբ ասում ենք, որ «Կաթնա»-ն միջազգային բարձր չափորոշիչներով հայկական պանիր է, որը կարող է գոհացնել նոր որակ ու ապրելակերպի ձգտող հայ սպառողներին` բնական, օգտակար ու միևնույն ժամանակ հասանելի կաթնամթերքի առաջարկով», – ասել է «ՄեգաՖուդ» ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Արմինե Ենգիբարյանը:
«Կաթնա» պանիրները` «Լոռի», «Չանախ», և «Սուլուգունի» տեսակներով, արտադրվում են «Ամասիայի Գլխավորող Պանրագործարան» ընկերությունում, որը հիմնադրվել է 1937թ-ին: «Մեգաֆուդի» հետ համագործակցությամբ 2019 թվականին գործարանում լայնածավալ ներդրումներ են կատարվել` «Կաթնա» պանրի արտադրման նպատակով նոր արտադրամասի ստեղծմամբ և վերազինմամբ: Նոր արտադրամասը մեկ օրում երեք հերթափոխի ընթացքում մինչև 60 տոննա կաթ վերամշակելու հնարավորություն ունի:
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հանդիսանում է Հայաստանի խոշոր գործատուներից ու հարկատուներից մեկը։ 2021թ. սեպտեմբերին ազդարարված «Զարգացման ծրագրերի» շրջանակում սա արդեն երկրորդ տնտեսական զարգացման նախագիծն է` իր սոցիալական ազդեցությամբ: Նշենք, նաև, որ որպես պատասխանատու բիզնես՝ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը 2020 թվականին ՀՀ բյուջե հարկային վճարումների տեսքով փոխանցել է ավելի քան 11,5 միլիարդ ՀՀ դրամ (ավելի քան 22 միլիոն ԱՄՆ դոլար): Տեղական շուկայից գնումները կազմել են մոտ 36 մլն ԱՄՆ դոլար: Ներկայում «Գալաքսի» ընկերությունների խումբն ունի շուրջ 2500 աշխատակից, խմբում միջին ամսեկան եկամուտը կազմել է 364,716 ՀՀ դրամ, իսկ պետական բյուջե է փոխանցվել ավելի քան 2 մլրդ ՀՀ դրամ եկամտային հարկ։

Katna Armenian cheeses enter the market: the new project of Galaxy Group of Companies
Ideas of love differ: love for the family, relatives, homeland or work. Love is what inspires to achieve the most cherished goals and overcome the most difficult hardships in life. Since 2020, Galaxy Group of Companies, represented by MegaFood acting in the group, has worked for the creation of dairy products of love, warmth and affordable to all families, and today, it enters the market with the products of Katna Armenian cheeses.
Katna is made of 100% natural milk. It undergoes ripening for 60 days in a special temperature regime — in conditions of 0-50C and 80% humidity, then enters all small and large shops located in Yerevan and the marzes by means of thermal insulation machine and, after that, special delivery cars, in order to be accessible to every Armenian family.
“The Armenian consumer deserves the best. We want to represent the traditional Armenian cheese to Armenian consumers with high quality and packaging, in combination with modern technologies, and to create Armenian-based goods for the community, with its economic and social outputs. I am glad to record that, following intensive works taken around one year, today we are already entering the market. My special thanks are due to for the project team, the key people who have spared no effort to give life to Katna. It would be impossible to bring this project to life without their efforts”, said co-founder and Chief Director of Galaxy Group of Companies Aram Khachatryan.
Katna’s heroine is Nare — a hard-working, educated and goal-oriented Armenian girl who attaches importance to healthy and natural food and the aesthetic serving of the latter. Nare travels around the world, explores the new and interesting; at the same time, she has a strong conviction that the Armenian cheese has a unique taste and traditions, and if the cheese processing standards, the pure and natural base are maintained, Armenian “Lori”, “Chanakh” will become internationally competitive and recognisable cheeses.
Katna’s branding was carried out by the Armenian company Indigo, which has combined the product types according to branding colours, where green packaging symbolises the nature of Armenia, blue is the colour of Katna’s honesty, the fact that Katna uses a 100% natural component, whereas violet — the high quality of Katna cheeses.
“Our team has gone through quite serious stages of research and experimental works, where consumer behaviour, people’s needs and market supply with its qualitative components were combined. Today, we confidently say that Katna is Armenian cheese with high international standards, which can please Armenian consumers striving for new quality and lifestyle — natural, healthy and, at the same time, affordable dairy supply”, said Commercial Director of MegaFood Armine Yengibaryan.
Katna cheeses, with the types “Lori”, “Chanakh” and “Suluguni”, are produced in Amasia Head Cheese Factory which was established in 1937. Large-scale investments were made in the Factory in 2019 in co-operation with MegaFood, with the establishment of a new production unit and re-armament for the purpose of producing Katna cheese. The new production unit has a capacity of re-processing up to 60 tons of milk per day during three shifts.
Galaxy Group of Companies is one of the large employers and taxpayers of Armenia. This is already the second economic development project within the scope of the “Development Projects” announced in September 2021, with its social impact. We would also like to mention that as a responsible business, Galaxy Group of Companies transferred more than AMD 11,5 billion (more than USD 22 million) in the form of tax payments to the State Budget of the Republic of Armenia in 2020. Procurement from the local market comprised more than USD 36 million. Currently, Galaxy Group of Companies has around 2500 employees; the average monthly income has comprised AMD 364,716 in the Group, and more than AMD 2 billion of income tax has transferred to the State Budget.