Շուշան Ավագիմյան. «Կյանքը սիրում է հաջողակ մարդկանց»
Շուշան Ավագիմյանը «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի կազմում հանդես եկող «Երեւան մոլ» առեւտրաժամանցային կենտրոնի բիզնեսի զարգացման տնօրենն է։ Մինչ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբ տեղափոխվելը աշխատել է «Պանարմենիան Մեդիա գրուպ»-ում որպես մարքեթինգի եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար եւ «Ամերիաբանկում»՝ որպես մարքեթինգային մասնագետ։ Banks.am-ը նրա հետ զրուցել է հաջողության հասնելու եւ կնոջ՝ ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնելու թեմաների շուրջ։
Գտնելով բալանսը
«Կշեռքի նժարներին հաջողում եմ պահպանել ընտանիքի եւ աշխատանքի հավասարակշռությունը։ Սա հմտություն է, որը ձեռք եմ բերել տարիների ընթացքում եւ տարիների փորձով»։
Մեր զրույցի հենց սկզբում Շուշան Ավագիմյանն ասում է՝ չի սիրում 24/7 աշխատել եւ չի հասկանում նման գրաֆիկով աշխատող մարդկանց։
Վստահ է, որ հաջողակ են այն մարդիկ, որոնք կարողանում են ճիշտ տնօրինել ժամանակը, ունեն իմաստավորված կյանք եւ ժամանակի տնօրինման ունակություն։ Աշխատելով օրը 24 ժամ, մարդն իրեն զրկում է երջանիկ լինելու հնարավորությունից։
«Պետք է հաշվի նստել մի պարզ բանաձեւի հետ՝ հաջողելու համար պետք է երջանիկ լինել եւ երբ երջանիկ ես՝ հաջողում ես։ Կյանքը սիրում է հաջողակ մարդկանց։ Այս մասին է վկայում իմ փորձը»։
Իր հենարանն ու հաջողության գրավականը համարում է ընտանիքը։ Պնդում է, որ երբ ընտանիքն իր մեջքին ամուր կանգնած է, բոլորովին այլ էներգիա եւ ուժ է ստանում՝ հասնելու ավելիին։
«Եթե աշխարհում գոնե մեկ մարդ հավատում է քո հաջողությանը, ուրեմն դու, անպայման, հասնում ես հաջողության։ Որեւէ պարագայում ընտանիքս եւ երեխաներս ինձ հետ չեն քաշել իմ նպատակներից։ Հակառակը՝ տվել են թեւեր ու հավատացել են ինձ ու իմ ընտրած ճանապարհին։ Ամեն ինչ կախված է ճիշտ հաշվեկշռելուց։ Երբ կարողանում ես բալանսավորել ընտանիք-աշխատանք փոխհարաբերությունները, ամեն ինչ իր հունով է գնում։ Սա մարտահրավեր է, բայց հաղթահարելի մարտահրավեր՝ քրտնաջան աշխատանք է պետք, որն անարդյունք չի մնում»։
Հաջողության բանալին
«Հաջողությունն ու երջանկությունը միանշանակ երեւույթներ չեն՝ բաղկացած են մանր մասնիկներից։ Երջանկությունը ներդաշնակությունն է ինքդ քո, շրջապատող աշխարհի եւ այն ամենի հետ, ինչ սիրում ես»։
Ըստ Շուշան Ավագիմյանի, եթե սիրում ես քո նպատակը, գործը, չես կարող չհաջողել, եթե աշխատանքդ գումար աշխատելու միջոց չէ միայն։ Պնդում է, որ «Գալաքսի» ընկերությունների խմբում եւ «Երեւան Մոլում» իր առաջխաղացման հիմքում հենց սերն է աշխատանքի հանդեպ։
«Ես շատ եմ սիրում իմ աշխատանքը, շատ եմ սիրում այն, ինչ անում եմ եւ այն պարտականությունները, որոնք կրում եմ։ Ինձ համար իմ աշխատանքային հաջողությունն իմաստավորված կյանքն է՝ հիմնված ինչ-որ մեծ երեւույթի վրա, գիտակցությունը, որ դու քո տեղում ես եւ անում ես քո ճիշտ գործը։ Ցանկացած աշխատանք կատարելիս գալիս է մի պահ, երբ քեզանից դժգոհ է ղեկավարդ, թիմդ, պատվիրատուն։ Եվ եթե դու չսիրես քո աշխատանքը, քեզ այդ պահերին կատարյալ ձախողակ եւ դժբախտ ես համարելու։ Եթե սիրես աշխատանքդ՝ կընդունես այդ ամենը` որպես մարտահրավեր։
-Ձեզ կարիերիստ համարո՞ւմ եք։
-Ցավոք եւ բարեբախտաբար, ես ինձ համարում եմ կարիերիստ։ Երբ սկսեցի իմ կարիերան, չափազանց հավակնոտ էի, անընդհատ ձգտում էի վերեւ ու համարում, որ այն ինչ ունեմ, բավարար չէ։ Հիմա ավելի դանդաղեցրել եմ վազքս, նվազեցրել եմ արագությունը՝ տեղ տալով ներդաշնակությանը։
Այս պահին բուրգի այն հատվածում եմ, երբ հիմնական կարիքներս բավարարված են եւ ներդաշնակ եմ ինքս իմ ու աշխարհի հետ։ Վազքը՝ կարիերայի համար, այս պահին երկրորդական տեղում է։ Առաջնային են հոգեկան առողջությունս, ընտանիքս ու հանգստությունը»։
Ներքին վեճեր
«Ինքս ինձ հետ հաճախ չեմ վիճում։ Սխալների համար շատ չեմ նախատում ինձ, որովհետեւ կյանքը բաղկացած է վայրիվերումներից, ընկնելուց ու բարձրանալուց, սխալվելուց եւ այդ սխալները ուղղելու ընթացքում՝ սովորելուց»։
Շուշանն ասում է, որ ինքն իր հետ անհաշտ չէ։ Հաճախ է մենախոսություններ ունենում եւ ցանկացած ձախողումից հետո շնորհակալ լինում փորձառության համար։
Այն կարծիքին է, որ պետք է հաշվի նստել սխալների հետ, սեփական անձի հետ հաճախ չվիճել ու չնախատել դրանց համար։
«Որեւէ բանի համար նախատելը զգացմունքային լարվածություն է ստեղծում, որը բանական քայլերի չի հանգեցնում։ Միշտ եւ ցանկացած պարագայում փորձում եմ պահպանել էմոցիոնալ եւ հոգեկան հավասարակշռությունս։
Երբ որեւէ որոշում է կայացվում եւ սենյակի մարդիկ սպասող հայացքով նայում են դեմքիս, եւ երբ այդ պահին հստակ գիտեմ, որ հարցի լուծումն ու եզրահանգումն ինձնից է ակնկալվում, սկսում եմ խոսել ինքս ինձ հետ։ Հենց այդ պահերին եմ գիտակցում, որ քայլերիս համար պատասխանատու եմ մի շարք մարդկանց առջեւ եւ մի շարք մարդկանց համար, եւ չեմ կարողանում խուսափել ներքին բզկտոցներից։ Նման պարագայում չափազանց պատասխանատու եմ ինձ զգում»։
Կենցաղային օրինակներ
«Շուշանը հիմնականում անտանելի է կենցաղում։ Շատ մեծ սիրո ու գերհոգատարության պատճառով դառնում եմ անտանելի եւ հաճախ հատում եմ սահմանները, բայց այդ մասին ավելի ուշ եմ գիտակցում»։
Երեխաների անունը կախազարդերի տեսքով պարանոցին կրող Շուշանը երկու որդի ունի՝ Ռեյը 1․5 տարեկան է, Էրիկը՝ 12։ Ասում է, որ Ռեյի հետ դեռ ամեն ինչ հեշտ է՝ սիրո ու ուշադրության պահանջների բավարարման փուլում է, Էրիկի հետ այս փուլում՝ ավելի բարդ է։ Դեռահասության շրջանն են միասին հաղթահարում, եւ ցանկացած հարց փորձում են լուծել խաղաղ տարբերակով։
«Էրիկի կյանքում շատ հուզական, խոցելի փուլ է եւ ես վստահ եմ մեկ բանում՝ երեխաների դեռահասության տարիքում պետք է զբաղվել ոչ թե երեխաների դաստիարակությամբ, այլ մեր՝ ծնողների։ Սա պետք է դառնա օրենք բոլորիս համար։ Դեռահասներն ամեն ինչ գիտեն, ցանկացած հարցի շուրջ ունեն իրենց կարծիքը եւ դրա հետ պետք է հաշվի նստել։
Նաեւ չպետք է մոռանալ, որ դու՝ որպես ծնող, նրա վարքի եւ կենսակերպի ձեւավորման ամենաառաջին օրինակն ես ու պատասխանատուն։ Ես կարծում եմ, որ երեխաներին եւ մարդկանց ձեւավորում է ժառանգականությունը, ընտանիքը եւ հասարակությունը։ Ժառանգականության հետ ոչինչ չենք կարող անել, բայց ընտանիքի ինստիտուտը, որտեղից դուրս են գալիս հաջողակ կամ անհաջողակ մարդիկ, պետք է կայացած լինի։ Եթե երեխաներին շարունակ նախատում ես սխալների համար, պետք է պատրաստ լինես, որ նրանք դառնալու են անհաջողակ մարդիկ։ Ես փորձում եմ օրինակ ծառայել, թե ինչպես պետք է պայքարել։
Այդ հարցում հատկապես մեծ պատասխանատվություն եմ զգում, որովհետեւ ունենալով երկու տղա, հասկանում եմ, որ վաղը, երբ նրանք հասարակության լիիրավ անդամ դառնան, իրենց ծնողների օրինակն են ունենալու իրենց առջեւ։ Այո, ես քիչ, բայց որակով ժամանակ եմ նրանց տրամադրում, շատ եմ աշխատում, բայց նրանք իրենց կողքին տեսնում են աշխատող, նպատակասլաց, չհանձնվող կերպար»։
«Ցանկացած հարցում ինձ համար շատ կարեւոր է ամուսնուս կարծիքն ու մոտեցումը։ Միշտ լսում ու փոխադարձաբար օգնում ենք միմյանց։ Մեզանից յուրաքանչյուրը գիտի մյուսի ուժեղ կողմը, եւ ակնկալում է օժանդակություն՝ հաշվի առնելով հենց այդ ուժը»։
Կինը բիզնեսում
«Կնոջ տեղը ոչ միայն խոհանոցում է, այլեւ բիզնեսում։ Անցել են այն ժամանակները, երբ կանայք միայն տնային տնտեսուհիներ են, այսօր կանայք որոշում կայացնողներ են»։
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի որոշում կայացնողների 40 տոկոսը կանայք են։ Շուշանը պնդում է, որ այս թիվը կարող է եւ պետք է արտահայտվի նաեւ հասարակական կյանքում։ Տարակուսում է՝ ինչու՞ է մեծամասնությունը վստահ, որ կինն ավելի վատ առաջնորդ է, քան տղամարդը։
«Կինն ավելի բազմաշերտ է, էմոցիոնալ եւ իմ փորձից ելնելով եմ հասկացել, որ կին առաջնորդ լինելը կարող է նաեւ հրաշալի փորձառություն լինել։ Հայաստանում կարծրատիպ կա` եթե ղեկավար, ապա տղամարդ, եթե տնօրենների խորհուրդ, ապա՝ տղամարդկանց խորհուրդ:
Ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնող կանանց պարագայում կա կողմնակալ վերաբերմունք, բայց ես փորձել եմ կոտրել կարծրատիպերը եւ ժամանակին ապացուցել, որ կինն իր գիտելիքներով, հմտություններով պակաս չէ տղամարդուց։ Կինն է ի վերջո ստեղծում կյանքի ամենակարեւոր նախագիծը՝ ընտանիքն ու երեխաներին։ Եվ եթե հաջողում է այդ չափազանց պատասխանատու եւ կարեւոր նախագծում, ապա հաջողում է բիզնեսում։ Կարիերայիս սկզբում շատ վախեր կային, բայց տարիների ընթացքում հասա նրան, որ հաշվի նստեն իմ որոշումների հետ»։
Մարքեթոլոգ Շուշան Ավագիմյանին հիացնում է Միշել Օբաման։ Այն կարծիքին է, որ եթե չլիներ Միշելը, չէր լինի նախագահ Օբաման։ «Նա առաջնորդության, տղամարդուն հավատալու, առաջ տանելու, տղամարդուն ներշնչելու, շատ լուրջ փորձառություն ունեցող կին է։
Մայր Թերեզան՝ իր ֆունդամենտալ հիմունքներով է ինձ հիացնում։ Այս շարքում նաեւ Անգելա ՄԵրկելն է, որը չլինելով մայր, մի ամբողջ երկրի զարգացման պատասխանատվություն է կրում»։
Աստղային «Գալաքսին»
««Գալաքսիում» հայտնվել եմ պատահական՝ Երեւան մոլի տնօրենի հրավերով, երբ մոլը դեռ բացված էլ չէր»։
«Այո, ես այդքան հին եմ», – կատակում է «Երեւան Մոլի» բիզնեսի զարգացման պատասխանատուն ու նշում՝ նոյեմբերի 1-ին կլրանա մոլում աշխատելու 8-րդ տարին։ Աշխատանքային ամենաստորին սանդղակից իր կարիերան սկսած Շուշանը վերհիշում է՝ մոլում աշխատելու հրավերը ստացավ, երբ դեռ աշխատում էր «Պանարմենիան Մեդիա» ընկերությունում, որպես՝ մարքետինգային թիմի ղեկավար։
«Մեդիա ոլորտը չեմ սիրել եւ միշտ եմ գիտակցել, որ դա այն չէ, ինչով ուզում եմ զբաղվել։ Երբ մոլի տնօրենից առաջարկը եղավ, կար միայն առեւտրի կենտրոնի շենքը։ Համաձայնեցի ու շուտով արդեն պարզեցի, որ մենք բոլորս նույն սենյակում ենք նստելու եւ աշխատելու, որովհետեւ շինարարությունն ու վերանորոգումն ամբողջ ուժով եռում էր, եւ դեռ ոչինչ պատրաստ չէր։ Այդ ընթացքում դրվեց ամենահավակնոտ նպատակը՝ մոլը դարձնել այն, ինչը դարձել է հիմա՝ շուկայի առաջատար, մարդկանց սիրելի վայրերից մեկը։
Աստիճանաբար սկսեցին հավաքվել թիմերը։ Սկսեցինք աշխատել շատ-շատ ու քրտնաջան, բայց որ ամենակարեւորն է հավատացինք մեր դեմ դրված նպատակներին»։
Շուշան Ավագիմյանն ասում է, որ միշտ է երազել լինել մեծ նախագծի մաս եւ «Գալաքսիում» կատարվել է իր հենց այդ երազանքը։ Ըստ նրա, «Գալաքսին» շատ մեծ հնարավորություններ եւ հավակնություններ ունեցող ընկերությունների խումբ է, որտեղ ինքն իր ուրույն դերն ունի։
«Նման ընկերությունում աշխատելը ենթադրում է, որ պետք է լինես հավակնոտ եւ շարունակ ինքնակատարելագործվես։ Բիզնեսի մագիստրոսի կոչում ձեռք բերեցի այստեղ աշխատելու ընթացքում եւ հասկացա նաեւ, որ եթե աշխատում ես «Գալաքսիում», պետք է շարունակ սովորես։
«Գալաքսին» շատ լուրջ մասնակցություն ունի մեր տնտեսության մեջ, վարում է շատ տարբեր բիզնեսներ, ինչի հետ չես կարող հաշվի չնստել։ «Գալաքսին» հավաքագրում է ոլորտի «աստղերին», փորձում է լավագույններով շրջապատել իրեն, ինչը կարեւոր բիզնես որոշում է։ Այստեղ մեծ դեր ունի կրթությունը, աշխատակիցների մասին հոգ տանելը, հավատալը ընդհանուր նպատակին ու տեսլականին»։
«Երեւան Մոլը» ձեւավորեց մշակույթ
««Երեւան մոլը» ձեւավորեց մշակույթ, որ ոչ թե պետք է վազել արագ գնումներ կատարելու եւ դուրս գալ առեւտրի սրահից, այլ կարելի է գնալ ու ժամանակ անցկացնել այնտեղ ամբողջ ընտանիքով։ «Երեւան մոլում» առեւտրաժամանանցային մշակույթ ձեւավորվեց»։
Այս խնդրի լուծման պարագայում Շուշան Ավագիմյանը չի ժխտում «Դալմա մոլի» կարեւոր դերը որպես առաջին մոլ ու ասում՝ համատեղ են հասել այս մշակույթի ձեւավորմանը։ Միմյանց հարգանքին արժանի մրցակիցներ ենք ու լավ ընկերներ։
«Մեր բիզնեսի առանձնահատկությունը նաեւ այն է, որ մենք որպես բիզնես, պետք է հստակ գիտակցենք, որ գործ ունենք տարբեր մարդկանց հետ, սոցիալական տարբեր խմբերի, քմահաճության, ինչու չէ նաեւ տարբեր ազգերի, ռասաների եւ կրոնական պատկանելիության մարդկանց հետ, որոնց բոլորին մեր տրամադրած ծառայությունները պետք է հասկանալի եւ հասանելի լինեն։ Ուստի մենք փորձում ենք խոսել մարքետինգային ամենատարբեր լեզուներով եւ տեխնոլոգիաներով, որպեսզի մեր առաջարկած «Երեւան մոլի» մթնոլորտը, ծառայություններն ու կենսակերպը  բոլորի սրտով լինեն։ Սա իսկապես մարտահրավեր է, որը հաջողությամբ է հաղթահարվում, քանզի ղեկավար անձնակազմի թիկունքում կանգնած է բանիմաց, փորձառու եւ մեր գերնպատակին ու ճանապարհին հավատացող աշխատակիցների մարտունակ բանակ»։

Shushan Avagimyan is the Director of Business Development at Yerevan Mall shopping and entertainment center, which is part of Galaxy Group of Companies. Prior to moving to Galaxy Group of Companies, she worked in PanArmenian Media Group as Head of Marketing and Public Relations Department and in Ameriabank as a Marketing Specialist. Banks.am talked to Shushan Avagimyan about achieving success and a woman in leadership positions.
Finding the balance
“I manage to maintain the balance between the family and work. This is a skill I have acquired over the years and with years of experience.”
At the very beginning of our conversation Shushan Avagimyan says she does not like working 24/7 and does not understand people working with such schedule.
She is convinced that successful people are those who are able to manage time properly, have a meaningful life and the ability to manage time. Working 24 hours a day deprives a person of the opportunity to be happy.
“You have to take into account a simple formula – to succeed you have to be happy and when you are happy, you succeed. Life loves successful people. My experience testifies it.”
She considers her family to be her backing and guarantee of her success and insists that when the family firmly backs her she gets a completely different energy and strength to achieve more.
“If at least one person in the world believes in your success, then you, by all means, succeed. There was no case my family and children pushed me back from my goals. On the contrary, they gave me wings and believed in me and the path I have chosen. It all depends on the right balance. When you manage to balance family-work relationships, everything goes its own way. This is a challenge, but a surmountable challenge – hard work is needed, which brings its results.”
Key to success
“Success and happiness are not certain phenomena, they consist of small particles. Happiness is harmony with yourself, the world around you and everything you love.”
According to Shushan Avagimyan if you love your goal, job, you cannot but succeed, if the work is not only a way to earn money. She claims that love towards her work is the basis of her promotion in Galaxy Group of Companies and Yerevan Mall.
“I love my job very much, I love what I do and the responsibilities I have. For me, the success in work is the meaningful life based on some great phenomenon, the consciousness that you are on your place doing the right thing. When doing any work, there comes a moment when your manager, your team, the client are dissatisfied with you. And if you do not like your job, in such moments you will consider yourself a complete failure and unhappy. If you love your job, you will accept it as a challenge.
– Do you consider yourself a career woman?
– Unfortunately and fortunately, I consider myself a career woman. When I started my career, I was very ambitious, I was constantly striving for the top and I considered that what I had was not enough. Now I have slowed down more, I have reduced the speed, giving way to harmony.
At this moment I am in the part of the pyramid when my basic needs are met and I am in harmony with myself and the world. Running for a career is in the second place at the moment. My mental health, family and peace are paramount.”
Disputes inside
“I do not argue with myself often. I do not reprimand myself much for mistakes, because life consists of ups and downs, falling and rising, making mistakes and learning while correcting those mistakes.”
Shushan says she is at peace with herself. She often has monologues and after any failure she is being grateful for the experience.
She believes that mistakes should be taken into account, one should not argue with oneself often and reprimand for them.
“Being reprimanded for something creates emotional tension which does not lead to rational steps. I always and in any case try to maintain my emotional and mental balance.
When a decision is being made and the people in the room are looking at me with an expectant look and when at that moment I clearly know that I am expected to give the solution to the issue and the conclusion, I start talking to myself. In those moments I realize that with my steps I am responsible to a number of people and for a number of people and I cannot avoid the internal struggle. This is the case I feel extremely responsible.”
Everyday examples
“Shushan is mostly intolerable in everyday life. Because of my great love and care, I am becoming intolerable and often cross borders, but I realize it later.”
Shushan, who wears the children’s names in the form of pendants around her neck, has two sons – Ray is 1.5 years old, Eric is 12. She says everything is still easy with Ray, he is in the stage of satisfying the demands of love and attention. It is more difficult with Eric at this stage. They overcome the period of adolescence together and try to solve any issue peacefully.
“It is a very emotional, vulnerable stage in Eric’s life and I am convinced in one thing – in the age of adolescence of children we should be engaged not in the upbringing of children, but of us – parents. This should become a law for all of us. Teenagers know everything, they have their opinion on any issue and it should be taken into account.
Besides, we should not forget that as a parent you are the very first example and responsible for the formation of his behavior and lifestyle. I believe that heredity, family and society shape children and people. We can do nothing with heredity, but the institution of the family, from where successful or unsuccessful people come out, must be established. If you continuously reprimand your children for their mistakes, you should be prepared for them to become unsuccessful people. I am trying to serve as an example of how to fight.
I feel especially big responsibility here because having two sons, I realize that tomorrow when they become full members of the society they will have the example of their parents before them. Yes, I give them little but quality time, I work a lot, but they see a working, purposeful, unyielding character next to them.”
“My husband’s opinion and approach are very important for me in any issue. We always listen and help each other. Each of us knows the strong side of the other and expects support, taking into account that strength. ”
Woman in business
“A woman’s place is not only in the kitchen, but also in business. The days when women were only housewives have gone, today women are decision-makers.”
40% of the decision-makers in Galaxy Group of Companies are women. Shushan claims that this number can and should be expressed in public life as well. She wonders why the majority is convinced that a woman is a worse leader than a man.
“A woman is more multi-layered, emotional and, based on my experience, I have understood that being a woman leader can also be a wonderful experience. There is a stereotype in Armenia – if a leader, it means a man, if a board of directors – a men’s board.
There is a biased attitude towards women in leadership positions but I have tried to break these stereotypes and prove in time that with her knowledge and skills a woman is not inferior to a man. A woman is the one who creates one of the most important projects of life – family and children. And if she succeeds in this extremely responsible project she succeeds in business. At the beginning of my career I had a lot of fears, but over the years I managed to have my decisions taken into account.”
Marketing specialist Shushan Avagimyan is admired with Michelle Obama. She is of the opinion that if not Michelle, there would not have been President Obama. She is a woman with a very serious experience of leadership, believing in man, advancing and inspiring a man.
I admire Mother Teresa for her fundamental grounds. Angela Merkel is also in this row – not being a mother she is the one responsible for the development of a whole country.
Star Galaxy
“I have appeared in Galaxy by chance, at the invitation of Yerevan Mall director when the mall was not open yet.”
“Yes, I am as old,” she jokes, noting that November 1 marks the 8th year of working in the mall. Shushan, who started her career from the lowest scale, remembers that she received the invitation to work in the mall when she was still working in PanArmenian Media company as head of the marketing team.
“I did not love the media sector and I always knew that it is not what I want to deal with. When I received the proposal from the director of the mall there was only the building of the shopping center. I agreed and soon I already found out that we all would be sitting and working in one office because the construction and reconstruction were underway and nothing was ready. This is the period when the most ambitious goal was set – to make the mall the leader in the market, one of the most favorite places of people – what it currently is. The teams gradually began being formed. We started working very, very hard but what the most important thing is we believed in the goals we had set.”
Shushan Avagimyan says she has always dreamt of being a part of a big project and her dream came true in Galaxy. She said Galaxy is a group of companies with great opportunities and ambitions where she has her unique place.
“Working in such a company presumes being ambitious and keep on improving yourself. I have got Master Degree in Business while working here and I also realized that if you work in Galaxy you have to study all the time.”
Galaxy has a very serious participation in our economy, it runs many different businesses. Galaxy recruits the “stars” of the sector, tries to surround itself with the best, which is an important business decision. Education, caring for the employees, believing in the common goal and vision plays a significant role here.
Yerevan Mall formed a culture
“Yerevan Mall formed a culture that you don’t need to hurry and make quick purchases and leave the shopping center but you can go and spend time there with the whole family. Shopping and entertainment culture was formed in Yerevan Mall.”
In the solution of this issue Shushan Avagimyan does not deny the key role of Dalma Mall as the first mall and says that they have jointly achieved the formation of this culture. We are worthy rivals and good friends.
“The peculiarity of our business is also that as a business, we must clearly realize that we are dealing with different people, different social groups, different wishes, why not with people of different nationalities, races and religions and the services we provide must be understandable and available for all of them. Therefore, we are trying to speak in the most different marketing languages and technologies to make the atmosphere, services and lifestyle of Yerevan Mall everyone’s favorite. It is really a challenge which is being successfully overcome because a knowledgeable, experienced and efficient army of employees who believe in our ultimate goal and path stands behind the management staff.”